Guacamole po polsku

Guacamole po polsku to zmodyfikowana wersja meksykańskiego guacamole, którą dostałem od kolegi z Teksasu, z tym, że zamiast majonezu ja używam chudego jogurtu.

guacamole po-polskuUwielbiam guacamole i jadam je nie tylko z tortillą lub chipsami z kukurydzy, lecz także najnormalniej na świecie, jako pastę kanapkową ze zwykłym chlebem.

Moje modyfikacje wynikają z moich upodobań i najważniejsza dla mnie jest równowaga między słodyczą samego awokado, słonością i kwasowością, oraz wyraźnie zaznaczonym czosnkiem, ale każdy może zrobić podług swojego własnego smaku i znam przepisy, które zawierają zarówno majonez, jak i nawet jajko ugotowane na twardo.

GUACAMOLE PODSTAWOWE (klasyczne)

– 2 owoce awokado
– sok z 1 limonki
– 1 ząbek czosnku
– ½ czerwonej cebuli (małej)
– kawałek papryczki chili (ulubionej odmiany, z pestkami lub bez) – ilość dozować do smaku
– garść świeżej kolendry
– sól, pieprz do smaku

GUACAMOLE PO POLSKU

2 dojrzałe (bardzo miękkie) owoce awokado

1 łyżka stołowa chudego jogurtu typu greckiego

pół czerwonej cebuli

2 ząbki czosnku

sok z jednej limonki, lub pół cytryny

sos tabasco i sól do smaku

1. Przepołów awokado, usuń pestki i wyjmij łyżką stołową miąższ i wrzuć do miski.

2. Pokrój cebulę na drobną kostkę i dodaj ją do avocado.

3. Przeciśnij czosnek przez praskę i dodaj do miski.

4. Dodaj jogurt, sok z limonki, albo cytryny, sos tabasco i sól według smaku i utrzyj wszystko widelcem na gładką masę z wyczuwalnymi kawałkami awokado.

Gotowe!

Najlepiej podawać jako dip z czipsami z tortilli albo z samą tortillą, ale smakuje też bosko na grzankach, albo zwykłym pieczywie.

SMACZNEGO!!!

Guacamole – meksykański sos (salsa) przyrządzany na bazie awokado.

Guacamole swoje początki miał już w czasach azteckich. Oprócz awokado dodaje się także limonkę i sól. Poszczególne rodzaje guacamole mogą zawierać pomidory, paprykę chili, cebulę, kolendrę, czosnek i inne przyprawy. Spożywa się go zazwyczaj z plackami tortilla, chociaż Meksykanie dodają go do niemal każdej przystawki. Nazwa guacamole pochodzi z języka nahuatl, āhuacamolli (w języku nahuatl āhuacatl – awokado, molli – sos), w języku hiszp. wymawia się je jako guakamole.

Przyrządzanie

Istnieje bardzo wiele przepisów na przygotowanie tego sosu, które zależą zarówno od dostępności składników jak i od osobistych upodobań. Najczęściej podstawą potrawy jest roztarte awokado, szczypta soli i odrobina soku z limonki lub cytryny. Tam gdzie awokado jest drogie jako dodatkowego wypełniacza używa się kwaśnej śmietany lub majonezu, co niektórzy uważają za niepożądane ze względu na zagłuszenie smaku awokado. W kuchni meksykańskiej składników tych nie używa się do sporządzania guacamole (natomiast są one popularne w amerykańskich wersjach tego sosu). Awokado należy najpierw pozbawić pestki a następnie włożyć do miski (w Meksyku używa się w tym celu specjalnego naczynia tzw. molcajete – które ma kształt kamiennego moździerza) i rozetrzeć nożem lub widelcem, dodany później sok z limonki zapobiega zmianie koloru startego owocu. Inne składniki sieka się albo kroi i miesza z wcześniej przygotowanym awokado.

Mimo że guacamole wywodzi się z Meksyku, stało się bardzo popularną przekąską, szczególnie w USA (kuchnia tex-mex).


#guacamole