Zamordowano ciszę

Zamordowano ciszę – Czy nikt nie potrafi polubić siebie bez atencji publiczności? Czy ktoś zadaje sobie jeszcze trud by usłyszeć siebie?

W swoim cyklu “Rozmowy z kotarą”, moja stała felietonistka M.S. próbuje odpowiedzieć na bardzo trudne pytanie, dlaczego ludzie pozwalają, żeby jazgot otaczającego nas świata zagłuszył ich prawdziwe Ja. Czy rzeczywiście już zamordowano ciszę? Ja tego nie wiem, ale wiem, że sam bardzo ciszę lubię i uwielbiam, kiedy ona mnie otacza. Wiem jednak także, że wokół mnie jest bardzo dużo osób, które ciszy panicznie się boją, które przez cały czas ją zagłuszają.

 

 

 

Zamordowano ciszę

 

 

 

 

Zamordowano ciszę

Czy słyszysz?

Jednostajny, szary szum. Zbity jak beton. Przytłaczający. Chcę krzyczeć aby go zagłuszyć. Uciec gdziekolwiek.

 

Zamordowano ciszę. Ludzie boją się spokoju. Biegają, szeptają czasem jazgocą. Aby tylko zaistnieć. W jakiekolwiek formie. Złej może skandalicznej, zabłysnąć przed upadkiem.

 

Nie można już być nijakim. Zwyczajnym. Trzeba być kimś i granice tego bycia nikt już nie wytycza. Żadne normy społeczne, zasady moralne.

 

Pragnę ciszy. Zwyczajnej parzonej kawy w glinianym kubku. Chcę słyszeć szept ptaków budzących dzień. Pragnę poduszki w której nie ma kamieni. Tęsknię za zwyczajną codziennością. Oddechem za który nie muszę przepraszać gdyż nie stoję za nikim murem. Chcę usłyszeć siebie bez ozdobników i wytycznych jak powinnam żyć szczęśliwie.

 

Dlaczego tak bardzo trudno jest być wystarczającym dla siebie samego? Czy nikt nie potrafi polubić siebie bez atencji publiczności? Czy ktoś zadaje sobie jeszcze trud by usłyszeć siebie?

 

Rezygnuję z szumu. Przekręcam gałkę. Nie wiem jeszcze jak się odnaleźć ale próbuję. Żyć po swojemu. W ciszy. W odosobnieniu codziennym. Słowa straciły uważność, dźwięki słodycz melodii.

 

Pójdę dalej i słuchać będę tych którzy nie mówią, nie płaczą, nie nucą. Wystarczy że są. Idą obok. Świadomi swojego istnienia i odrębności. Nie muszę ich pytać, czy słyszysz ? Sami są odpowiedzią.

MS

 

 

 

 

cisza

1. brak jakichkolwiek odgłosów, dźwięków
2. stan atmosfery bez wiejącego wiatru
3. wewnętrzny spokój ducha
4, wykrzyknik nakazujący milczenie; cicho!

 

https://sjp.pl/cisza


#Życie