Share This

Biogram

BIOGRAM

Grzegorz Kempinsky

Cannes

Grzegorz Kempinsky jest od 2017 roku Dyrektorem Artystycznym Teatru w Telewizji TVP3 w Krakowie.

W 2016 roku założył Teatr ŚwiętochłOFFice w Świętochłowicach, a od 2016 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Kontrabanda w Krakowie

Grzegorz Kempinsky ukończył wydział reżyserii PWSFTViT w Łodzi, przez wiele lat wykładowca na tejże uczelni. Ma swoim dorobku hity serialowe takie jak “Czego boją się faceci, czyli seks w mniejszym mieście”, “Zostać Miss” i “Zostać Miss 2”,  spektakle Teatru TV (np. “Historia o ptaku Cis” Joanny Kulmowej), teledyski (m. in. dla zespołu Lombard). Jest autorem scenariuszy filmowych. Wychowany w Szwecji gdzie ukończył liceum ogólnokształcące i rozpoczął studia na wydziale filmoznawstwa w Sztokholmie. Doskonale włada językiem szwedzkim. Jest tłumaczem z języka szwedzkiego (m. in. “Panna Julia” Augusta Strindberga, kilka sztuk Henninga Mankella i kilka Bengta Ahlforsa).

Grzegorz Kempinsky ma także za sobą wiele realizacji programów publicystycznych (wśród nich cykl “Europejczycy” 2001-2004).

Grzegorz Kempinsky od 2006 roku do roku 2015 był etatowym reżyserem Teatru Śląskiego, gdzie zrealizował “Pana Pawła” Dorsta (2004),Oskara i panią Różę”  Schmitta (2005), “Króla Edypa” Sofoklesa (2005), “Push-up 1-3. Ostatnie piętro” Schimmelpfeniga (2005),  “Sinobrodego – nadzieję kobiet”  Loher (2007), “Zdobycie bieguna południowego” Kargego  (2008), “Jordan” Reynolds i Buffini (2009), “Zagraj to jeszcze raz, Sam” Woodego Allena (2009), “Małe zbrodnie małżeńskie” Schmitta (2011) i “Komedię Teatralną” Ahlforsa (2012).

Grzegorz Kempinsky współpracował również z Teatrem Studyjnym w Łodzi, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Dramatycznym w Elblągu, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem im. Osterwy w Lublinie, Teatrem Miejskim w Gdyni, Divadlo Komorni Scena Arena w Ostrawie jednym z pięciu najlepszych scen teatralnych w Republice Czeskiej, oraz ostatnio z Teatrem Ludowym w Krakowie.

woodekGrzegorz Kempinsky jest trzykrotnym laureatem nagrody Złota Maska za najlepszą reżyserię – w roku 2006 za reżyserię “Oskara i Pani Róży” i “Push-up 1-3. Ostatnie piętro”;  w 2008 za “Sinobrodego – nadzieję kobiet” i “Boga” (spektakl Teatru Zagłębia) a w 2010 za “Łysą śpiewaczkę” w Teatrze Zagłębia. “Oskar i Pani Róża” został także nagrodzony na II Międzynarodowym Festiwalu Przedstawień dla Dwojga Aktorów w Symferopolu na Krymie w 2005 roku.

Grzegorz Kempinsky jest odznaczony odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, jest także stypendystą Lnadstinget województwa Kronoberg w Szwecji, Instytutu Szwedzkiego (Svenska Institutet), oraz stypendystą Kompanii Filmowej SANDREWS.

Grzegorz Kempinsky w 2011 roku był Kierownikiem artystycznym Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Grzegorz Kempinsky w wywiadzie dla City Magazine mówi: “Twórca nie powinien się bać. A już na pewno nie powinien się bać śmieszności czy nowych wyzwań. Różne już rzeczy w życiu robiłem. Harowałem w tartaku, byłem kelnerem, sprzedawcą farb i tapet, reżyserowałem pokazy mody czy prezentacje butów, piszę komercyjne scenariusze, zajmuję się publicystyką, dokumentem i teatrem. Twórczość jest wyzwaniem. Nabierasz doświadczeń i bogatszy o nie – mocniejszy możesz działać dalej”.


#grzegorzkempinsky