Depresja często się uśmiecha

Depresja często się uśmiecha – Depresja potrafi doskonale się maskować. Udawać, że wszystko jest w porządku i szeroko się uśmiechać.

W Światowym Dniu Walki z Depresją, moja przyjaciółka ze studiów napisała znakomity tekst, który boleśnie prawdziwie oddaje istotę depresji, tego stanu pomiędzy życiem, a śmiercią, który umie świetnie się kamuflować. Ta depresja często się uśmiecha, ale nie dajcie się nabrać, za tym uśmiechem kryje się ból i mrok.

 

 

 

Depresja często się uśmiecha

 

 

 

 

Depresja często się uśmiecha

Są ludzie, którzy nie wiedzą, co to jest depresja. Dziwią się, że można być w takim stanie, który jest czymś pośrednim, pomiędzy życiem a śmiercią.

 

Depresja często się uśmiecha, jest duszą towarzystwa, nadstawia za innych karku, zabawia dowcipami i bawi się na imprezach, jak nikt inny. Czy można zauważyć, że w ogóle jest? Dobrze maskuje się. Do czasu.

 

Kiedy włazi w swoją prawdziwą skórę, zmienia się nie do poznania. Nie może zasnąć albo się obudzić. Nie może jeść, albo żre za cały szwadron. Jak pije, to tak, żeby szybko odciąć zasilanie. Chodzi w piżamie, albo stuletnim dresie. Nie myje się. Nie odbiera telefonów. Wygląda przez okno na każdy ruch i dźwięk z zewnątrz. Na samą myśl, że ktoś mógłby zapukać do drzwi, odbiera jej oddech. Na głowie ma za ciasny, stalowy hełm, ciężki, twardy, nieznośny. Żadna myśl nie może się przez niego przebić. Leży. Chodzi… Wkoło jest tylko ciemność.

 

Nie może znaleźć klamki, a przecież w najodleglejszym zakątku jej czerni, zachowało się wspomnienie świata, który jest po drugiej stronie. Czasem trafi na czyjąś dłoń wyciągniętą instynktownie w jej stronę. Na początek to wystarczy. Można wyjść.

 

Bożena Rudzińska

 

https://www.facebook.com/cioteczka.jill/posts/pfbid031X1oVitwGYs2Xs7zotf6yKV63e
bvguCVkA5oq5z9yNHzpJrnYqjRWNGTYHm7mxFbl

 

 

 

 

Zaburzenia depresyjne

Zaburzenia depresyjne, depresja (łac. depressio „głębokość” od deprimere „przygniatać”) – grupa zaburzeń psychicznych, pojęcie stosowane w terminologii psychiatrycznej i odnoszące się do zespołów objawów depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych (nazywanych także zaburzeniami afektywnymi lub zaburzeniami nastroju). Zespoły te objawiają się głównie obniżeniem nastroju (smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w swoje możliwości, poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów myślami samobójczymi), niezdolnością do przeżywania przyjemności (anhedonią), spowolnieniem psychoruchowym, zaburzeniem rytmu dobowego (bezsennością lub nadmierną sennością) lub zmniejszeniem apetytu (rzadziej jego wzmożeniem)

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne


#depresja