Kaczka po pekińsku dla każdego

Kaczka po pekińsku dla każdego – to mój autorski przepis, który zmienia skomplikowany chiński przepis w błyskawiczną i prostą potrawę.

Kaczka po pekińsku to potrawa, której nie da się zrobić w domu według klasycznego przepisu, w którym kaczkę pieczę się nad otwartym ogniem, a przyrządzanie jej trwa co najmniej 24 godzin, ale według mojego przepisu zrobisz ją w pół godziny. (sic!).

 

Kaczka po pekińsku dla każdego

 

Kaczka po pekińsku dla każdego (4 osoby)

 

2 piersi z kaczki, a ~300g

1 słoik sosu do kaczki po pekińsku (do nabycia w dobrych delikatesach, albo w sieci

3 dymki

1 puszka krojonych pędów bambusa (opcjonalnie)

~10 pokrojonych wzdłuż, różyczek brokuła (opcjonalnie)

500 g chińskiego makaronu jajecznego, spaghetti, albo świeżego spaghetti.

 

1. Nacinamy skórę piersi kaczki w kratkę i smażymy bez tłuszczu, skórą do dołu na średnim ogniu, aż ta całkowicie się przyrumieni i będzie chrupka (jakieś 10 – 15 minut)

2. Odwracamy kaczkę i smażymy ją jeszcze jakieś 5 min (żeby na zewnątrz była zarumieniona a wewnątrz lekko różowa)

3. Na bardzo mocno rozgrzany wok, albo dużą patelnię (olej arachidowy powinien aż dymić) wrzucamy najpierw brokuły, potem odsączone pędy bambusa, a na końcu pokrojoną w ~5cm kawałki, dymkę.

4. Kroimy piersi kaczki w poprzek na plastry, a każdy plaster na pół. Dorzucamy do woka i zalewamy wszystko sosem do kaczki po pekińsku.

Gotowe!

Podajemy z chińskim makaronem, albo spaghetti.

SMACZNEGO!!!

 

Kaczka po pekińsku

Kaczka po pekińsku (chiń. 北京烤鸭; pinyin: Běijīng kǎoyā) to najsłynniejszy pekiński smakołyk, obecnie produkowany seryjnie. Kaczki, hodowane w jednym z gospodarstw rolnych koło Pekinu, są tuczone zbożem i pastą sojową.

Przyrządzanie

Kaczki są zabijane, po czym skubane, patroszone i dokładnie myte. Pod powierzchnię skóry zostaje wpompowane powietrze przez otwór znajdujący się na szyi, w celu oddzielenia skóry od tłuszczu, co pozwala uzyskać wyjątkową chrupkość (w Chinach kaczki zazwyczaj zabijane są poprzez poderżnięcie gardła a ich głowy pozostawia się przytwierdzone do korpusu, otwór na szyi to miejsce, w którym gardło zostało poderżnięte). Następnie kaczki moczy się przez chwilę we wrzątku i zawiesza na hakach, aby przeschły. Kaczki zostają pokryte glazurą z syropu maltozowego i pozostawione do wyschnięcia na 24 godziny. Po upływie doby, kaczki zawiesza się w ceglanym piecu i piecze nad ogniem z drewna drzew owocowych (najczęściej brzoskwiń i gruszy), aż staną się złocisto-brązowe, lśniące, chrupiące.

Kaczkę podaje się etapami:

  • najpierw mięso z chrupiącą skórką (bez kości), dymką, sosem Tian Mian Jiang (słodki, ciemny, aromatyczny sos, czasem w USA sprzedawany pod mylną nazwą “sos śliwkowy”) i naleśnikami
  • następnie zupę gotowaną na kościach i pozostałych częściach kaczki.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaczka_po_peki%C5%84sku


#kaczka