Fizyczne objawy depresji

Fizyczne objawy depresji – depresja to choroba psychiczna, ale objawia się ona też fizycznymi problemami. To ważne, żeby umieć je rozpoznać.

Ktoś kiedyś powiedział, że depresja to rak duszy. Ale depresji towarzyszą też fizyczne objawy, które pomagają często w jej rozpoznaniu. Np. pierwsze o co pyta lekarz to jest, jak dana osoba śpi. Warto zatem wiedzieć, jakie są fizyczne objawy depresji, żeby potrafić ją ewentualnie u siebie zdiagnozować.

 

 

 

Fizyczne objawy depresji

 

 

 

 

Fizyczne objawy depresji:

jakich nie wolno ignorować?

Depresja to najczęściej występujące na świecie zaburzenie psychiczne, które atakuje nie tylko umysł, ale też i ciało. Oto fizyczne symptomy depresji! Zwróć uwagę na alarmujące sygnały!

 

Depresja i jej objawy

Depresja objawia się długotrwałym obniżeniem nastroju, któremu towarzyszy przenikliwy smutek, poczucie żalu i straty. Pojawia się trudny do opanowania lęk i wewnętrzny niepokój. Obecne jest silne uczucie bezsilności, bezradności i beznadziejności. Mogą pojawiać się myśli o śmierci, a nawet próby samobójcze. To nie wszystko, bowiem depresja wywołuje również wiele fizycznych objawów.

 

Jakie są fizyczne objawy depresji?

Objawy choroby mogą być różne i wyglądać inaczej u różnych osób. Depresja to nie tylko kwestia psychiki, ale również ciała, które reaguje na zmiany i to co dzieje się w naszej duszy. Choroba powoduje zmiany w organizmie, których mają charakter nawracający i przewlekły.

 

  • Depresji bardzo często towarzyszą dolegliwości fizyczne napięciowy ból głowy, bóle mięśni i stawów, pleców.
  • Powoduje bóle brzucha, nudności, wymioty, a także ucisk w klatce piersiowej, duszności, przyspieszone bicie serca.
  • Pojawiają się problemy ze snem, częste wybudzanie w nocy, a także bezsenność.
  • Dochodzi do zaburzeń libido. Zmniejsza się popęd seksualny, pojawia się brak zainteresowania seksem.
  • Pojawiają się wahania samopoczucia w ciągu doby. Osoby cierpiące na depresję znacznie gorzej czują się w godzinach porannych i południowych. Wieczorem samopoczucie jest lepsze.
  • Brak sił, wyczerpanie i chroniczne zmęczenie to również fizyczne objawy depresji. Aktywna do tej pory osoba, nie ma nawet chęci, żeby wstać rano z łóżka.
  • Pojawia się apatia, obojętność, nieustanne zmęczenie i osłabienie. Taka osoba ma coraz więcej problemów wynikających z niedokończonych spraw, a wykonywanie codziennych obowiązków przytłacza chorego.
  • Przez to wszystko chory może zacząć nadużywać alkoholu lub leków uśmierzających ból.

 

Depresja i jej leczenie

Depresja to choroba, która „nie przejdzie sama”, a dotknięta nią osoba, na pewno nie poradzi sobie bez pomocy.

 

Podjęcie leczenia pomoże podjąć walkę z depresją i przywrócić stan sprzed choroby. Konieczna będzie wizyta chorego u psychiatry, który postawi diagnozę, wdroży leczenie farmakologiczne i skieruje na psychoterapię.

 

Jednak to może okazać się niewystarczające, jeśli zabraknie wsparcia ze strony bliskich. Dlatego tak ważna jest ich pomoc, wyrozumiałość, zrozumienie i akceptacja.

 

Damian

 

https://cytaty.pl/psychologia/73289,-jakich-nie-wolno-ignorowac.html


#depresja