Dom jest w sercu

Dom jest w sercu – Na swojej ścianie na FB  umieściłem post, który mówi o tym, że nosimy swój dom ze sobą, gdziekolwiek się przeprowadzimy.

To skłoniło moją cykliczną felietonistkę, M.S., do napisania artykułu pt. “Dom jest w sercu”. Taka refleksja na pograniczu poezji.

 

 

 

Dom jest w sercu

 

 

 

 

Dom jest w sercu

“Dom jest w sercu ,a nie w czterech ścianach.”

 

Grzegorz Kempinsky

Takie założenie zamieścił Grzegorz, na swoim profilu. Zapamiętałam odwrotność. “Gdzie dom twój, tam serce Twoje”. Wpojone, wdrukowane, jak wiele innych zasad, powiedzeń , norm zachowań. Nie podarowano mi skrzydeł. Nauczyłam się latać, inaczej.

 

Czyje serce, moje ? Twoje? Odpowiedz sobie człowieku…

 

Jestem wędrowcem. Mijam barwne fasady, zapadnięte stropy, betonowe ule. Wciąż idę. I nie wiem jaki sens ma poszukiwanie, tego jednego progu.

 

Kiedy jednak przed nim stanę, wyjmę zardzewiałą drzazgę z  Twojej powieki. Wywabię korniki z głębi skóry. Obmyję podłogi i stopy. Naprawię krzesła, dam im nowe oparcie, moje dłonie. Pustkę framug, zapełnię szeptami. Wyczyszczę stół z każdej plamy bólu. Odnajdę siebie we wnętrzu serca, nie mojego.

 

Pozwól tylko przekroczyć próg.

 

Zostanę, na chwilę.

M.S.

 

 

 

 

Dom

Budynek mieszkalny jednorodzinny

 

Budynek mieszkalny jednorodzinny (domek jednorodzinny, willa, dom jednorodzinny wolnostojący, dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej, bliźniak) – budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

 

Budynki mieszkalne jednorodzinne, wraz z przeznaczonymi dla potrzeb mieszkańców budynkami garażowymi i gospodarczymi, wchodzą w skład zabudowy jednorodzinnej.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Budynek_mieszkalny_jednorodzinny


#Dom #Mieszkanie #Serce