Miłość nieprzewidywalna jak śmierć

Miłość nieprzewidywalna jak śmierć – Porywające przedstawienie Justyny Celedy to wzruszający i niepozbawiony humoru obraz relacji międzyludzkich. 

“Dzień Walentego” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi powstawał równolegle do mojego “Gwałtu, co się dzieje” i często przesiadywaliśmy z Justyną przy lunchu i porównywaliśmy nasze doświadczenia z pracy. Cieszę się bardzo, że Justynie udało się zrobić świetny spektakl, który Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak w „Teatrologii.info” opisuje w swojej recenzji i mówi o nim, że trafia prosto w serce. Pisze, że “głównym bohaterem jest tu miłość nieprzewidywalna jak śmierć i porywająca jak samo życie.”

 

Tym samym Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi nie obniża poziomu i nadal jest jedną z najciekawszych scen na polskiej mapie teatralnej.

 

 

 

Miłość nieprzewidywalna jak śmierć

 

 

 

 

Miłość nieprzewidywalna jak śmierć

Pani Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak pisze m.in.:

 

…Spektakl jest spójny i dobrze zagrany. Naprzemienny szybki i wolny rytm pozwala na wydobycie wątków dynamicznych i lirycznych. Umiejętna reżyseria światła i znakomicie dopasowane kostiumy podkreślają charakter postaci i określonego miejsca. Warto także zwrócić uwagę na muzykę, tworzącą niezapomniany nastrój i na obecność harmonii, która zdaje się być uobecnieniem rosyjskiej duszy. Jak zazwyczaj bywa w przypadku twórczości Wyrypajewa, ironia i nostalgia wzajemnie się tu uzupełniają.

 

Dzień Walentego to sztuka wpisująca się w motywy literatury rosyjskiej, traktujące zazwyczaj o zemście i karze, losie, a także kwestiach metafizycznych. Justyna Celeda pokazała zarazem nostalgiczny, jak też wzruszający i niepozbawiony humoru obraz relacji międzyludzkich. Tutaj to, co bliskie, jest zarazem tym, co dalekie, zaś to, co dalekie, tym, co bliskie. Pod warstwą zapiekłej urazy, dojmującego smutku czy nostalgii kiełkują kwiaty pierwszego wzruszenia, przyjaźni i miłości. Jak na prawdziwie rosyjski dramat przystało, głównym bohaterem jest tu miłość nieprzewidywalna jak śmierć i porywająca jak samo życie.

 

Dzień Walentego. Autor: Iwan Wyrypajew; przekład: Agnieszka Lubomirska Piotrowska; reżyseria: Justyna Celeda; muzyka: Aliaksandr Jasiński; scenografia i kostiumy: Jan Głąb; kaskader: Artur Grudziński, pirotechnik: Paweł Grzelak. Obsada: Milena Lisiecka (Walentyna), Eliza Sondaj (Katia 20), Iwona Karlicka (Katia 40), Dorota Kiełkowicz (Katia 60), Karol Puciaty (Walenty 20), Marcin Włodarski (Walenty 40). Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi (Scena Kameralna), premiera 5 stycznia 2024.

 

Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak

 

https://e-teatr.pl/prosto-w-serce-44903


#teatr