Za mną, wiaja! Huja!

Za mną, wiaja! Huja! – Jak to pewien inspicjent zwany Kiopką miał zagrać w jednej sztuce i co z tego w końcu tak naprawdę wyszło.

Tadeusz Pluciński, który w swojej karierze był etatowo związany z niejednym teatrem w Polsce, opowiedział tę anegdotę, o pewnym inspicjencie, który wleciał na scenę i krzyknął: “Za mną, wiaja! Huja!”

Za mną, wiaja! Huja!

Za mną, wiaja! Huja!

TADEUSZ PLUCIŃSKI: (…) W teatrze pracował inspicjent, którego nazywaliśmy Kiopka. Nie wymawiał ”r”. Lubił używać słowo ”kropka”, gdzie zamiast ”r” wymawiał coś w rodzaju ”j” lub ”i”. Został więc Kiopką.

Wszyscy się do tego przyzwyczaili, a on sam również.

Próbowaliśmy sztukę ”Czarnecki i jego żołnierze” Kazimierza Korcellego. Reżyser powierzył Kiopce jedną kwestię. Miał wpaść na scenę i zawołać: ”Za mną, wiara! Hura!”.

Nikt nie angażował go do prób, aż do próby generalnej.

Można sobie wyobrazić konsternację reżysera i ryk wszystkich, jak Kiopka wpadł na scenę i wrzasnął:

”Za mną, wiaja! Hu…jaaa!”.

I tak to Kiopka w sztuce nie zagrał…

Tadeusz Pluciński

Tadeusz Pluciński (ur. 25 września1926 w Łodzi) – polski aktor filmowy i teatralny. Najczęściej grywał role amantów.

Życiorys

W 1949 ukończył PWST w Warszawie (z siedzibą w Łodzi). Aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu (1948–1950) i Teatru Dramatycznego w Poznaniu (1950–1953) oraz teatrów warszawskich: Ateneum (1956–1958), Współczesnego (1958–1964), Polskiego (1964–1975) i Syreny(1975–1991).

Czterokrotnie żonaty i rozwiedziony: ze śpiewaczką operową Bożeną Brun-Barańską; z aktorką Iloną Stawińską; z tancerką Krystyną Mazurówną; z aktorką Jolantą Wołłejko, z którą ma dwóch synów, Pawła i Piotra[.

W 2014 roku opowiedział o swoim życiu w rozmowie z Magdaleną Adaszewską. Zwierzenia aktora wydano w książce Na wieki wieków amant.

Filmografia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Pluci%C5%84ski


#teatr