Postawa roszczeniowa młodych

Postawa roszczeniowa młodych – Roma Gąsiorowska obserwuje coraz mniej zaangażowaną młodzież, mało wymagającą od siebie, często więcej od innych.

W rozmowie z Katarzyną Burzyńską-Sychowicz we „Wprost”, Roma Gąsiorowska zwraca uwagę na to, że postawa roszczeniowa młodych aktorów się nasila i że jest więcej ogólnego przyzwolenia na obniżanie jakości i walorów artystycznych projektów. Powstaje dużo bardzo złych rzeczy.

 

 

 

Postawa roszczeniowa młodych

 

 

 

 

Postawa roszczeniowa młodych

W rozmowie z Katarzyną Burzyńską-Sychowicz pt. “Metoda Gąsiorowskiej – dystans i rozsądek”, Roma Gąsiorowska stwierdza m.in.:

 

(…) W różnych moich projektach, również w mojej szkole aktorskiej, z roku na rok obserwuję coraz mniej zaangażowaną młodzież, mało wymagającą od siebie, często więcej od innych; te proporcje są mocno zaburzone. Nie można dostać, nie dając nic z siebie, nie można być dobrym aktorem, nie ponosząc żadnych kosztów – to tak nie działa, ten zawód jest wymagający i trudny, i często wymaga nie tylko dużego zaangażowania, ale też poświęcenia, na które dziś niestety niewielu stać. A szkoda, bo bez ambicji i ciężkiej pracy nie ma efektów. Niestety to znak czasów.

 

Pamiętam początki swoje czy moich kolegów, którzy dziś są topowymi nazwiskami w branży – wszyscy ciężko pracowaliśmy i mieliśmy w sobie dużo pokory, naszym celem na pewno nie była popularność. Mnie jeszcze uczono, że ten zawód to rodzaj misji. Teraz, niestety, jest więcej ogólnego przyzwolenia na obniżanie jakości i walorów artystycznych projektów, powstaje dużo złych rzeczy – niestety taki aktor dziś już w tym dorasta. (…)

 

Cały wywiad:

https://e-teatr.pl/metoda-gasiorowskiej-dystans-i-rozsadek-40762

 

 

 

 

Roma Gąsiorowska

Roma Gąsiorowska-Żurawska (ur. 18 listopada 1981 w Bydgoszczy) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, reżyser, producent, projektantka mody, menedżer kultury i coach.

 

W kinie zadebiutowała drugoplanową rolą w filmie Jerzego Stuhra Pogoda na jutro (2003). Szybko otrzymała kolejne propozycje filmowe, w tym także ról głównych; wystąpiła m.in. w filmach: Jana Komasy (Oda do radości, Sala samobójców), Andrzeja Wajdy (Tatarak), Xawerego Żuławskiego (Wojna polsko-ruska), Barbary Sass (W imieniu diabła), Agnieszki Smoczyńskiej (Córki dancingu) czy Kingi Dębskiej (Plan B). Za główną rolę w filmie Leszka Dawida Ki (2011) została nagrodzona Złotymi Lwami na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Złotą Kaczką przyznaną przez miesięcznik „Film”. W 2012 na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu została nagrodzona Złotym Szczeniakiem za drugoplanową rolę w Sali samobójców. Za obie powyższe role była również nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”. W 2019 została zaproszona na 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

 

Na scenie teatralnej współpracowała z reżyserami, takimi jak Grzegorz Jarzyna, Przemysław Wojcieszek, René Pollesch, Kornél Mundruczó, Mikołaj Grabowski czy Michał Borczuch. W zespole teatralnym TR Warszawa przez 12 lat stworzyła ponad 20 ról. Za swoje role była wyróżniania na festiwalach teatralnych. Współpracuje także z Teatrem Rozmaitości w Warszawie oraz z Teatrem Soho oraz produkuje niezależne spektakle.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roma_G%C4%85siorowska


#Teatr #film