Stabilność emocjonalna daje harmonię

Stabilność emocjonalna daje harmonię – Dzięki stabilności emocjonalnej, której można się nauczyć, stajemy się lepszymi ludźmi.

Stabilność emocjonalna może zarówno być wrodzona, jak nabyta, ale zawsze warto ją w sobie rozwijać, bo dzięki niej nasze życie zyskuje poczucie sensu.

 

Ja codziennie próbuję, akceptować to, co mi się przydarza, przyglądam się własnym emocjom i nazywam to, co przeżywam, nie boję się zaangażowania, wybieram rozwiązania, które wydają m się słuszne, angażuję się w to, na czym naprawdę mi zależy, stawiam sobie cele i dążę do nich.

 

Staram się działać spontanicznie. Analizuję. Próbuję Podejmować mądre, świadome, przemyślane decyzje.

 

Każdego dnia znajduję chwilę dla siebie i Poświęcam ten czas na refleksję. Analizuję minione wydarzenia i wyciągam z nich wnioski.

 

Nie jestem doskonały i nie wszystkie nie spełniam wszystkich punktów wymienionych poniżej, ale to co robię pomaga  mi zdystansować się i osiągać wewnętrzną harmonię.

 

Polecam!

 

 

 

Stabilność emocjonalna daje harmonię

 

 

 

Stabilność emocjonalna daje harmonię

Stabilność emocjonalna to wewnętrzna harmonia i spokój. Warto do niej dążyć

Stabilność emocjonalna może być wrodzona albo nabyta, jednak zawsze możemy nad nią pracować.

 

Wszystkie emocje są niezbędne i równie ważne. Każda z nich dostarcza nam innych informacji o nas samych. Właśnie dlatego powinnyśmy zwracać uwagę na to, jak się czujemy. Ogromną rolę odgrywa tu równowaga emocjonalna.

 

Stabilność emocjonalna daje poczucie sensu

Równowaga, stabilność emocjonalna (według psychologów Paula Costy i Roberta McCrae’a – jeden z pięciu podstawowych czynników osobowości; pozostałe to ekstrawersja, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność) to stan wewnętrznej harmonii i spokoju. Oznacza ona dobre samopoczucie, poczucie sensu, spełnienia i szczęścia, a także dobry stan fizyczny naszego organizmu. Osoba stabilna emocjonalnie efektywnie radzi sobie ze stresem. W sytuacji silnego pobudzenia potrafi szybko się uspokoić.

 

Osiągnięcie tego stanu nie jest jednak łatwe. Niemal każdego dnia jesteśmy narażone na stresujące sytuacje. Codziennie zmagamy się z różnymi wyzwaniami. To może wyzwalać w nas różne emocje, nie zawsze te pozytywne.

 

Osoby stabilne emocjonalnie:

 

  • Nie boją się zmian

 

  • Nie boją się porażek.

 

  • Nie próbują być ciągle idealne.

 

  • Nie potępiają samych siebie.

 

  • Nie działają impulsywnie.

 

  • Ignorują wrogie komentarze i zachowania innych.

 

  • Mają do siebie dystans, nie biorą czyjegoś zachowania zbyt personalnie.

 

  • Nie rozpamiętują porażek, starają się żyć „tu i teraz”.

 

Stabilność emocjonalną może być wrodzona albo nabyta. Przeciwieństwem stabilności emocjonalnej jest neurotyczność, czyli stan huśtawki emocjonalnej. Neurotyczne osoby na co dzień doświadczają negatywnych emocji, głównie lęku. Przebywanie z nimi może być bardzo trudne.

 

Jak przywrócić stabilność emocjonalną?

Według amerykańskiej psycholog Beth Jacobs stabilność emocjonalna to nie tylko element naszej osobowości, cecha nabyta. Ma ona również swoje podłoże neurobiologiczne. Czy to oznacza, że nie możemy nad nią pracować? Wręcz przeciwnie. Mamy wiele narzędzi, które mogą nam pomóc przywrócić równowagę emocjonalną, a tym samym efektywniej radzić sobie ze stresem.

 

  • Spróbuj traktować swoje problemy jako wyzwania, a nie przeszkody. Nabierz do nich dystansu. Zastanów się, w jaki sposób mogłabyś zmienić niekorzystną sytuację, w jakiej się znajdujesz. Przejmij kontrolę nad swoim życiem. Pracuj nad swoją samooceną.

 

  • Nie bój się przyznawać do błędów lub niewiedzy. Pochwal siebie za to, że uczysz się na swoich porażkach.

 

  • Naucz się akceptować to, co ci się przydarza. Czerp z pozytywnych doświadczeń, gromadź je.

 

  • Przyglądaj się własnym emocjom, nazywaj to, co przeżywasz.

 

  • Okazuj wdzięczność bliskim, nie podtrzymuj znajomości z ludźmi, którzy cię lekceważą. Nie pozwól, żeby inni cię wykorzystywali. Nie szukaj ciągłej akceptacji, pracuj nad asertywnością.

 

  • Nie bój się zaangażowania, wybieraj rozwiązania, które wydają ci się słuszne. Angażuj się w to, na czym naprawdę ci zależy. Postaw sobie jakiś cel i dąż do niego.

 

  • Nie działaj spontanicznie. Analizuj. Podejmuj mądre, świadome, przemyślane decyzje. Emocje często są złym doradcą.

 

  • Każdego dnia znajdź chwilę dla siebie. Poświęć ten czas na refleksję. Przeanalizuj minione wydarzenia i zastosuj ćwiczenia wyciszające, medytuj. To pomoże ci zdystansować się i osiągnąć wewnętrzną harmonię.

 

Sylwia Arlak

 

https://urodazycia.pl/psychologia/stabilnosc


#psychologia