Puzzle czaszek

Puzzle czaszek – To następny wiersz jednego z moich ulubionych poetów, mojego przyjaciela ze studiów na reżyserii, Stefana Chazbijewicza.

Stefan, jak zawsze z wielką sensualnością porusza się po mistycznych obszarach miłości, ludzkiej duszy i natury. “Puzzle czaszek” to jego kolejny wiersz, który tu zamieszczam.

 

 

 

Puzzle czaszek

 

 

 

 

Puzzle czaszek

 

Co robić

kiedy pojawiają

się wspomnienia

 

Wyraziste jak stare

filmy

rozmagnesowane

czasem

 

Leżące na starych

półkach

 

puzzle czaszek

masek

wypożyczonych do

gry paciorków

 

Może miłość

pisana laserem

Słońcem

 

Wspomina nas

białą kredą na tablicy

 

W świecie kwantów

nic się nie zmieniło

 

Sokrates stoi w

bezruchu,

kilka godzin w jednym

miejscu

 

I będą o tym pamiętać

zawsze

jest jak fotografia

wśród wojowników

męstwa i prawdy

 

W nicości

w pustce

w ciszy

i pełnym słońcu

pod drzewem

 

Wszystko

każdy drobiazg

Jest katastrofą

Albo absolutem

 

Stefan Chazbijewicz

 

 

 

 

Gra szklanych paciorków

Gra szklanych paciorków (niem. Das Glasperlenspiel) – jest ostatnią powieścią niemieckiego pisarza Hermanna Hessego. Prace nad książką autor zaczął w 1931 roku, została ona wydana w Szwajcarii w 1943 roku po tym, jak wcześniej jej publikację odrzucono w nazistowskich Niemczech. O powieści wspomniał sam pisarz przy okazji wręczenia mu Literackiej Nagrody Nobla w roku 1946. Gra szklanych paciorków jest dosłownym tłumaczeniem z niemieckiego, ale sama książka była opublikowana także pod tytułem Magister Ludi (łac. „mistrz gry”), takim tytułem określany jest główny bohater powieści. Zwrot magister ludi może być ponadto rozumiany jako gra słowna, w łacinie znaczy on bowiem także „nauczyciel szkoły elementarnej” („ludus” to zarówno „gra”, jak i „szkoła (podstawowa)”).

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gra_szklanych_paciork%C3%B3w

 

 

 

 

Hermann Hesse

Hermann Karl Hesse, ps. Emil Sinclair (ur. 2 lipca 1877 w Calw, zm. 9 sierpnia 1962 w Montagnoli w kantonie Ticino) – prozaik, poeta i eseista niemiecki o poglądach pacyfistycznych. Okazjonalnie również rysownik i malarz.

 

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1946 r. Z uzasadnienia jury otrzymał ją „za inspirującą twórczość, która w swoim rozwoju ku śmiałości i głębi reprezentuje zarówno klasyczne ideały humanisty, jak i wysokie wartości stylu”, za „szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha”, a także za „talent epicki i dramatyczny”.

 

Autor powieści o kontekście egzystencjalnym, nawiązujących do filozofii buddyjskiej oraz psychoanalizy, których tematem jest zazwyczaj samotne poszukiwanie harmonii i głębi duchowej w skłóceniu ze społeczeństwem (Wilk stepowy, Siddhartha). W opinii Tomasza Manna jego twórczość należy do „szczytowych i najczystszych dokonań naszej epoki”.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hermann_Hesse


#poezja #liryka