Kolejna udana premiera w Jaraczu

Kolejna udana premiera w Jaraczu – „Dzień Walentego” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Justyny Celedy w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi to kolejna udana premiera w tym teatrze.

Mam tę ogromną przyjemność znać Justynę Celedę i wiem, że to niezwykle solidna pani reżyser. Sylwia Krasnodębska w „Gazecie Polskiej Codziennie” pisze o najnowszej premierze Teatru Jaracza w jej reżyserii. To kolejna udana premiera stwierdza Krasnodębska.

 

Tak się składa, że wielokrotnie z Justyną jedliśmy wspólnie obiad w trakcie mojej niedawnej realizacji w tym samym teatrze, albowiem nasze produkcje szły przez pewien czas równolegle. Wiele rozmawialiśmy wtedy o teatrze i aktorach i bardzo mnie cieszy, że Justynie się udało i oddała przepiękne przedstawienie.

 

 

 

Kolejna udana premiera

 

 

 

 

Kolejna udana premiera w Jaraczu

“Scena Kameralna łódzkiego teatru udźwignęła złożoność materii. Znakomita scenografia Jana Głąba i proste, ale sprytnie używane rekwizyty pozwalają na stworzenie przestrzeni dla sztafety skrajnych zdarzeń w życiu bohaterów. Bardzo świadomie używane światło tworzy granicę między tym, co realne, a tym, co wyobrażone. Muzyka Aliaksandra Yasinskiego osadza widza jeszcze pewniej w rzeczywistości spreparowanej przez Wyrypajewa. Siłą jego tekstu jest sprytna żonglerka skrajnymi stanami psychicznymi postaci, które dzięki celnej reżyserii mogą przenieść się na tożsame odczuwanie ze strony widowni. Wśród poprawnego aktorstwa sześcioosobowej obsady najbardziej gromkimi brawami podczas piątkowej premiery nagrodzono, i słusznie, Dorotę Kiełkowicz.”- pisze Krasnodębska.

 

A na koniec podsumowuje – “Z cierpieniem z miłości tym seniorkom jest do twarzy. „Niektóre bowiem z nieszczęścia pięknieją”. Niektóre są szczęśliwe dzięki temu, że potrafią cierpieć. Trudno to zrozumieć w teorii. Łatwo poczuć w solidnie przygotowanym spektaklu.”

 

Solidna reżyser oddaje solidne przedstawienie. Niechaj to będzie następne piórko do kapelusza dyrektora Chorosińskiego na pohybel tym wszystkim, którzy kontestują jego dyrekcję i wszystko, co spod jego dyrekcyjnej ręki wyjdzie.

 

Link do źródła:
https://e-teatr.pl/niektore-kobiety-z-nieszczescia-pieknieja-44671

 

 

 

 

Dzień Walentego

O spektaklu

Dzień Walentego Iwana Wyrypajewa to tylko po części dzień zakochanych. Tak naprawdę bowiem to dzień smutnych, przegranych, nieszczęśliwych. Walentyna i Katia od dwudziestu lat opłakują śmierć ich ukochanego – Walentego. Robią to w dzień urodzin pierwszej z nich, ponieważ jest on jednocześnie rocznicą śmierci mężczyzny. Walenty zmarł, składając Walentynie życzenia. Ten gorzki humor, śmiech i łzy, przeplatają się w dramacie Wyrypajewa, malując niezwykle wzruszający obraz miłości, która zostawia po sobie piękne wspomnienia, ale podszyte nieukojoną tęsknotą, żalem i bólem. Walentynie zostawiła dodatkowo Katię, a Katii – Walentynę, czyli wzajemną nienawiść. I coś jeszcze. Coś, co mimo niechęci, jaką szczerze się darzą, nie pozwala im się rozdzielić. Męczą się w tym klinczu, krzyczą na siebie, kłócą, obrażają, a przecież w nim tkwią, bo tylko w nim mogą obchodzić dzień ich Walentego.

 

Pokaz przedpremierowy 30 grudnia 2023 r. na Scenie Kameralnej.
Premiera 5 stycznia 2024 r. na Scenie Kameralnej.

 

https://www.teatr-jaracza.lodz.pl/dzien-walentego


#teatr