Autoparodia Kleczewskiej

Autoparodia Kleczewskiej – Poznański spektakl kleczewskiej osuwa się w jakąś niezamierzoną autoparodię pisze Michał Centkowski.

Pisze on m.in, że spektakl Kleczewskiej to niezamierzona autoparodia.

 

 

 

Autoparodia Kleczewskiej

 

 

 

 

Autoparodia

Michał Centkowski w „Tygodniku Przegląd”. pisze o „Locie nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya w reż. Mai Kleczewskiej w Teatrze Nowym w Poznaniu.

 

Centkowski bardzo krytycznie ocenia to przedstawienie pisząc m.in, że mimo, że spektakl znakomicie się zaczyna to: “Chwilę później  poznański spektakl osuwa się w jakąś niezamierzoną autoparodię. Upozowane na demoniczne feministki pracownice szpitala – na czele z przez dwie godziny grającą jedną groźną miną Siostrą Ratched w wykonaniu Antoniny Choroszy oraz przeżywającą załamania nerwowe w operetkowym stylu Doktor Spivey (Gabriela Frycz) – torturują biednych pacjentów w imię poprawności politycznej i walki z patriarchatem. Na drodze staje im dzielna, wyluzowana i często machająca rękami Patrycja McMurphy (Daniela Popławska) wystylizowana na nastoletnią hipiskę. Poznańscy aktorzy grają pacjentów nieznośne grubą kreską. Przedstawienie tonie w myślowym i dramaturgicznym chaosie. Amerykański szpital miesza się na scenie z meczami polskiej reprezentacji, siermiężne aluzje środowiskowe z plakatową publicystyką, a przejmująca opowieść o miażdżeniu jednostki przez system zmienia się w smętny produkcyjniak o światowym spisku feministek.”

 

A ja się niezmiennie cieszę, że Michał ciągle ma odwagę stawać w poprzek i wyłamywać się z chóru akolitów Mafii Teatralnej, zwanej także pieszczotliwie Spółdzielnią Teatralną, którzy bezmyślnie, jak papugi powtarzają po sobie te same hymny pochwalne wszystkiego, co wychodzi spod mafijnej ręki. Brawo Michał!

 

link do źródła:

https://e-teatr.pl/-44773

 

 

 

 

Mafia

Mafia – tajna organizacja przestępcza, nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej.

 

Przestępczość zorganizowana w Polsce

Początki przestępczości zorganizowanej w Polsce po II wojnie światowej związane są z działaniami ekipy Edwarda Gierka początku lat 70. XX wieku, które poza kolejnymi kryzysami społeczno-ekonomicznymi, przyczyniły się znacznie do zwiększenia zagranicznych podróży Polaków. Szybko wzrosła zwłaszcza liczba wyjazdów do krajów kapitalistycznych, a poprzez turystykę handlową polskie społeczeństwo na masową skalę weszło w obieg dóbr rzadkich, a nawet luksusowych[21]. Zaangażowanie w mikrohandel wywołało z kolei popyt na dewizy, który mógł być zapewniony jedynie poprzez czarny rynek, który wchłaniał też (m.in. poprzez handel komisowy) towary przywiezione z zagranicy. Nieoficjalny, a w zasadzie nielegalny obieg pieniądza napędzany był także różnicami cen i różnicami kursów walut między światem oficjalnym a nieoficjalnym i w kontekście tego bezprecedensowego w historii PRL-u styku między światem kapitalizmu a światem socjalizmu upatrywane są strukturalne początki zorganizowanych form działań przestępczych. Pojawiły się nowe potrzeby konsumpcyjne i nowe możliwości ich zaspokajania, a w ślad za tym popyt na dewizy, przez co wtedy pojawiły się mniej lub bardziej trwałe grupy złodziei (np. złodziei samochodów), handlarzy dewizami i innych przestępców. Kolejnym impulsem dla rozwoju obiegu dóbr i walut wymienialnych stał się rozwój central handlu zagranicznego, tzw. eksport wewnętrzny oraz pojawienie się spółek polonijnych. W tle zauważalna była zmiana podejścia milicjantów i funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL kontrolujących te obszary życia społecznego, co przyczyniło się do współpracy między światem przestępczym a częścią funkcjonariuszy MO i SB.

 

Zmiany ustrojowe zapoczątkowane w drugiej połowie lat 80. XX wieku, które przyczyniły się ostatecznie do upadku komunizmu w Polsce rozpoczęły nową erę w historii przestępczości zorganizowanej[21]. W maju 1990 roku przy szosie katowickiej znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn, członków grup przestępczych: „Lulka” i „Słonia”, a w lipcu tego samego roku w motelu „George” niedaleko Nadarzyna od postrzału zginął inny członek grupy przestępczej: „Szarak”. W tym samym roku zostały też rozwiązane Milicja Obywatelska i SB, a w ich miejsce zostały powstały analogicznie policja i Urząd Ochrony Państwa. Wydarzenia te stały się początkiem znanej z lat 90. XX wieku wojny polskich gangów, w której zginęło kilkadziesiąt osób.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mafia


#teatr