Zbrodnia napisać, kara zobaczyć

Zbrodnia napisać, kara zobaczyć – Jak to grupa normalnych widzów zmuszona była oglądać jeden z “wybitnych” spektakli Krystiana Lupy.

Wielkość Pana Lupy jest zdecydowanie przereklamowana i jest on tak naprawdę doskonałym produktem wypromowanym przez spółdzielnię teatralną i homolobby w polskim teatrze.
Widziałem wiele jego przedstawień i było kilka całkiem niezłych, ale wiele było także prawdziwymi koszmarkami teatralnymi, które to było zbrodnia napisać, a kara zobaczyć.

 

 

 

Zbrodnia napisać, kara zobaczyć

 

 

 

 

Zbrodnia napisać, kara zobaczyć

Reżyser teatralny KRYSTIAN LUPA w latach 70 tworzył swoje eksperymentalne przedstawienia w kierowanym przez Alinę Obidniak teatrze w Jeleniej Górze. Spektakle jego były prezentowane na scenie studyjnej.

 

Już wtedy na te niełatwe przedstawienia przychodziła oddana grupa fanów, niewielka, ale bardzo fanatyczna publiczność.

 

Pewnego razu ku zdumieniu reżysera i aktorów (przedstawienie nosiło tytuł “Kolacja”), na publiczności zasiadły dwie zorganizowane grupy, które doskonale się uzupełniały – Koło Gospodyń Wiejskich i Klub Emerytów i Rencistów.

 

Pomylili sale teatralne. W tym samym czasie na dużej scenie była grana “Zbrodnia i kara”.

 

Podczas spektaklu Lupy ta przypadkowa i nieprzygotowana widownia miała obłęd w oczach. Część z widzów była zresztą do samego końca przekonana, że ogląda jakąś awangardową wersję “Zbrodni i kary”.

 

Kiedy w trakcie spektaklu jeden ze staruszków spadł z krzesła, jego sąsiad powiedział głośno: “To zbrodnia napisać, a kara zobaczyć”.

 

 

 

 

Alina Obidniak

Alina Obidniak (ur. 29 czerwca 1931 w Krośnie) – polska reżyserka teatralna, aktorka, feministka i działaczka ekologiczna; była dyrektor naczelną i artystyczną Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1964-1970), Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (1973-1988 i 2000) oraz zastępcą dyrektora Ośrodka im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (1990).

 

Ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, gdzie rozpoczęła się jej wieloletnia przyjaźń z Jerzym Grotowskim, reżyserskie we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie, pod opieką profesora Ołeksandra Petrowycza Dowżenki, a także reżyserię filmową w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Reżyserowała na deskach teatrów w Polsce oraz za granicą, między innymi w Tuzli (Bośnia i Hercegowina) i Veszprém (Węgry).

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Alina_Obidniak


#KrystianLupa