Pieszcząc słowami

Dziś coś nietypowego, bo Pieszcząc Słowami to nietypowy wiersz, albowiem nie tylko jest wierszem białym, ale zapisany w formie prozy.

 

pieszczącZbyt mało wiem o poezji, żeby móc go zakwalifikować do tego, czy innego gatunku, ale też przecież nie o to chodzi.

Pomimo wszelakich reguł i form w poezji moim zdaniem przede wszystkim chodzi o emocje, bo przecież logika wiersza jest zawsze emocjonalna i forma ma tylko być służebna, tej logice.

A dla mnie ten wiersz Patrycji Cichy-Szept, który nie ma tytułu, niesie właśnie to, co w poezji najistotniejsze i dosłownie otula mnie, pieszcząc słowami.

 

*****
To bardzo dziwne, a wręcz niespotykane, ale zdarzają się pary, które pieszczą się sowami. Dosłownie… On ją doprowadza do skoku z przepaści rozkoszy szepcząc jej do ucha, ona odpowiada najgłębszym z głębokich spojrzeń w oczy. Wirujące w jej głowie słowa jak derwisze wpadają w trans uniesień. W końcu ona skacze z przepaści i zamyka mu usta pocałunkiem. A potem tańczą milcząc obejmując każdy skrawek skóry i pod skórą, pieszcząc każdy nerw, a na koniec łaskoczą sobie tętnice, najbardziej tę, która do i od serca, a ono znów bije jak oszalałe wystukując rytm nowym słowom. Wieczny taniec…

 

Patrycja Cichy-Szept 

opowieścioterpeutka, poetka, autorka. Wspiera dzieci, młodzieżi rodziców poprzez opowieścioterapię i bajkoterapię. Pomaga młodemu uwierzyć w siebie, a dorosłemu wrócić do młodzieńczych marzeń.

Pisze wiersze – delikatne i dojrzałe, wyrażając w ten sposób siebie i to co czuje. Twierdzi, że wiersze rodzą się z duszy
Ukończyła pedagogikę na Akadamii Teologicznej w Warszawie, uczyła się w szkole dramy i pantomimy. Pracując w hospicjum, domu dziecka, w domu starców, ośrodku dla niepełnosprawnych – leczyła małych i dużych opowieścią i zajęciami psychodramy. Prowadziła indywidualne i grupowe zajęcia z osobami z nadwagą. Założyła i prowadziła teatr „Fabella”, gdzie przedstawienia miały wymiar terapeutyczny.
Od kilku lat prowadzi stronę Drzewo-Zycia.com, gdzie wspiera opowieścią, pomaga rodzicom w wychowaniu młodzieży i zwraca uwagę na zdrowe odżywianie rodziny.
Jest autorką książki „Opowieści Drzewa Życia. Bajanie Driady” i audiobooka „Drzewo Życia. Opowieści serca”.
https://kempinsky.pl/poezja-patrycji-cichy-szept/

 

Tu możecie kupić cały tomik wierszy Patrycji:
https://kempinsky.pl/drzewo-zycia.com/produkt/szeptem-tomik-wierszy/

 

Wiersz biały

Wiersz biały – typ wiersza, który charakteryzuje się brakiem rymów w klauzulach.

Do poezji polskiej wprowadził go Jan Kochanowski przez fragment Odprawy posłów greckich. Popularny stał się w romantyzmie, wierszem białym pisali na przykład Juliusz Słowacki i Cyprian Kamil Norwid.

W poezji współczesnej występuje bardzo często. Wiersze białe mogą być to zarówno wiersze sylabiczne, sylabotoniczne, toniczne, jak i wolne, ponieważ między rymami a rytmiką nie występuje analogia. W wierszu białym może występować przerzutnia i średniówka.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiersz_bia%C5%82y

_________________________________________________________________________
#poezja