Najwięksi amanci PRL

Najwięksi amanci PRL – Mowa o, nie tylko przystojnych, ale równocześnie znakomitych polskich aktorach, którzy poprowadzili polskie kino na sam szczyt.

Nasi najwięksi amanci wcielali się w najróżniejsze role, często bardzo charakterystyczne, więc nie byli tylko “piękni i gładcy”. Do poniższej listy chciałbym tylko od siebie dodać bodajże największego amanta z nich wszystkich, polskiego Jamesa Deana, Zbigniewa Cybulskiego.

 

 

 

Najwięksi amanci PRL

 

 

 

 

Najwięksi amanci PRL

Najwięksi amanci PRL. To od nich Polki nie mogły oderwać oczu

W historii polskiej kinematografii i teatru zapisali się dzięki niezapomnianym rolom. Przystojni, wysportowani i charyzmatyczni. Uwodzili rzesze polskich kobiet sprzed ekranów, wcielając się w role amantów, twardzieli, żołnierzy, szlachciców. Każdy z nich miał w sobie magnetyzm, któremu w czasach PRL nie potrafiła się oprzeć niejedna kobieta pisze  Joanna Zaremba w „Gazecie Wyborczej”.

 

Mowa o wybitnych polskich aktorach, którzy poprowadzili polskie kino na sam szczyt. Wielu z nich udało się zrobić karierę międzynarodową. Stworzyli postaci, dialogi i sytuacje, bez których po prostu nie wyobrażamy sobie polskiego kina. Grali w najważniejszych filmach i sztukach epoki. Była to era niezwykłych talentów, a ich nazwiska do dziś kojarzą się z prawdziwym kunsztem aktorskim. I choć jako młodzi aktorzy zdecydowanie odbiegali od dzisiejszego kanonu urody, nadal nie można było odmówić im niesamowitego uroku.

 

Kobiety do nich wzdychały, a wielu mężczyzn pragnęło choć raz wcielić się w rolę, którą odgrywali na ekranach lub deskach sceny. O kima mowa? Warto chociażby przypomnieć sobie wspaniałą rolę Janusza Gajosa jako Janka Kosa w “Czterej pancerni i pies”. Albo Daniel Olbrychski w roli Kmicica z “Potopu”? To dopiero początek. Kobiety szalały również za Tomaszem Stockingerem, odtwórcą postaci hrabiego Leszka Czyńskiego w “Znachorze” z 1981 roku. Tysiące naszych rodaczek wzdychało również Marka Perepeczki, który wcielił się w główną rolę w serialu telewizyjnym “Janosik” z 1974 roku.

 

Amanci PRL. Polki do nich wzdychały, a mężczyźni chcieli być jak oni

Ogromnym powodzeniem wśród kobiet cieszył się również Leon Niemczyk. Ten niesamowity aktor potrafił zagrać niemalże każdą postać. Znakomicie wypadał i jako król, intelektualista, i jako robotnik. Poza tym nie stronił też od ról drugoplanowych ponieważ uważał, że z każdej granej przez siebie postaci można wykrzesać coś fascynującego. Twierdził, że był żonaty sześć razi tyle raz się również rozwiódł. Jego córka utrzymywała jednak, że tylko z dwiema kobietami łączył go prawdziwy związek małżeński.

 

Kolejnym bożyszczem Polek z tamtych lat był Jan Englert. 80-letni dziś aktor debiutował w 1956 roku rolą Zefira w “Kanale” Andrzeja Wajdy. Nasi rodzice i dziadkowie z pewnością z nostalgią wspominają jego role w filmach takich, jak np. “Sól ziemi czarnej”  i “Perła w Koronie”, Kazimierza Kutza, “Lalka”, “Noce i dnie” oraz w serialu “Dom”.

 

Najwięksi amanci kina z czasów PRL

Mówiąc o bożyszczach PRL z ekranów i teatralnych scen, nie sposób nie wspomnieć o Jerzym Radziwiłowiczu. W 1973 roku zadebiutował na ekranie rolą w filmie “Drzwi w murze”. Cała Polska podziwiała go jeszcze długo potem, m.in. w “Człowieku z marmuru”, “Człowieku z żelaza”, “Drodze”, “Kluczniku”… Serca Polek kradł także Jerzy Zelnik. Aktor debiutował w komedii Leonarda Buczkowskiego “Smarkula” w 1963 roku. Pamiętamy go też przede wszystkim z roli Ramzesa XIII i ekranizacji powieści Bolesława Prusa “Faraon”.

 

Nie można zapomnieć także o Jerzym Teleszyńskim i jego genialnych rolach m.in. w “Ogniem i meczem”, “Potopie”, “C.K Dezerterzy” i “Trędowatej”. W latach 1997-2000 aktor wcielał też jedną z postaci w telenoweli “Złotopolscy” emitowanej przez TVP2.

 

Nie sposób wymienić wszystkich nazwisk w jednym artykule, więc naszą listę zamyka Bohdan Łazuka. Aktor był ponoć łamaczem kobiecych serc. Szczególną słabość przejawiać miał wobec tancerek. Pięciokrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Ze swoją ostatnią żoną Renatą – z którą ma córkę Olgę – spędził ponad 20 lat.

 

oprac. Joanna Zaremba

 

https://e-teatr.pl/najwieksi-prl-to-od-nich-polki-nie-mogly-oderwac-oczu-40686


#PRL #Kino #Film #TV #Teatr #Amant