Karmieni ścierwem

Karmieni ścierwem – Nie tylko ja uważam, że jesteśmy przez każdą telewizję karmieni ścierwem. Arne Dahl napisał o tym znakomity kawałek.

W swoim świetnym kryminale pod tytułem “Sen nocy letniej”, Arne Dahl opisał, jak jesteśmy karmieni ścierwem.

 

 

 

karmieni ścierwem TV sra ci w glowe1

 

 

 

Karmieni ścierwem

Arne Dahl napisał znakomity kawałek o tym w swoim świetnym kryminale pod tytułem “Sen nocy letniej”:

 

“Niebywałe, co też przez całą dobę wlewano do ludzkich głów. Ciągi ogłupiających reklam z krótkimi przerwami na – a jakże! – jeszcze bardziej ogłupiające programy. Seriale, reality show, teleturnieje, zwierzenia erotyczne pseudogwiazdek, tak zwane programy dokumentalne nieoparte na porządnym researchu, coraz mniej profesjonalne programy sportowe. Tak zwany format kupowany bezkrytycznie przez wszystkie kraje za bajońskie sumy. W porównaniu z nim przerwa na reklamę przynosiła niemal ulgę.

 

Jak to możliwe, że w ciągu zaledwie kilku lat państwa zachodnie zatraciły elementarne poczucie smaku?

 

Nagle zrozumiał – jakby doznał iluminacji – że historia uzna tę epokę za straconą. Czas postępującej martwicy. Czas, kiedy kolejne pokolenia obumierały intelektualnie…

 

…Że karmi się ich ścierwem, wmawiając im, że to dla ich dobra.”

 

Arne Dahl “Sen Nocy Letniej”

 

 

Wszelkie moje komentarze są zbędne…

 

 

 

Arne Dahl vel Jan Arnald

Jan Lennart Arnald, ps. Arne Dahl (ur. 11 stycznia 1963 w Sollentunie) – szwedzki pisarz, krytyk literacki i literaturoznawca.

Zarys biografii

Arnald jest z zawodu literaturoznawcą. Zadebiutował w 1990 powieścią Chiosmassakern, napisaną pod własnym nazwiskiem. Jest redaktorem czasopisma „Aiolos”, pracuje także jako recenzent w gazecie „Dagens Nyheter”.

 

Dużą popularność w Szwecji oraz za granicą zdobył jako Arne Dahl cyklem powieści kryminalnych o Drużynie A, specjalnej jednostce policji szwedzkiej, przeznaczonej do walki z przestępstwami o zasięgu międzynarodowym. Głównymi bohaterami cyklu są członkowie Drużyny A, m.in. Paul Hjelm, Kerstin Holm oraz Arto Söderstedt. Książki cyklu tłumaczone były na wiele języków (m.in. na inne języki skandynawskie, niemiecki, angielski, włoski, hiszpański, francuski). Na ich podstawie powstał także serial telewizyjny produkcji szwedzko-niemieckiej.

 

Od 2011 ukazuje się drugi policyjny cykl powieściowy Dahla – Opcop.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Arnald

 

https://kempinsky.pl/english.arnedahl.net/


#TV #serial #reklama #teleturniej #realityshow #ArneDahl