Jazz moją muzyką

” Jazz moją muzyką” to krótka opowieść o tym, jak pokochałem jazz….

jazzMiałem wtedy chyba lat 9 i byłem na etapie lubienia Mieczysława Fogga, bo jego nazwisko było takie samo, jak bohatera z “80 dni dookoła świata” Juliusza Verne.

Na jakiejś imprezie rodzinnej zapytano mnie, jaką lubię muzykę, a ponieważ mieszkałem już wtedy w Szwecji, gdzie o Foggu absolutnie nie słyszał nikt, powiedziałem, że lubię jazz.

Oczywiście o jazzie nie wiedziałem absolutnie nic i nigdy pewnie nawet tego nie słyszałem, a gustu muzycznego nie miałem absolutnie żadnego, ale podobała mi się nazwa, więc lepiej było odpowiedzieć jazz, niż, że nie mam ulubionej muzyki.

Nie podejrzewałem, że pytanie miało ukryty cel, bo kiedy nadeszły Święta znalazłem pod choinką taśmę magnetofonową ze szwedzkim jazzem.

Przez dłuższy czas słuchałem jej wtedy na okrągło i te dźwięki i brzmienia zapadły we mnie głęboko, ale po kilku przeprowadzkach i latach dorastania, kiedy słuchało się zupełnie innych rzeczy taśma gdzieś zaginęła.

Czasami, kiedy słyszałem jakieś dźwięki podobne do tej pierwszej kasety odzywały się we mnie uczucia, które kojarzyły mi się z dzieciństwem i świętami, ale wtedy już nawet nie pamiętałem, jak się nazywał wykonawca.

Na szczęście w międzyczasie świat wynalazł internet i w zeszłym roku przeprowadziłem na youtubie śledztwo.

Pamiętałem jedynie, że wykonawca był Szwedem i że ten jazz był inspirowany szwedzką muzyką ludową i już po kilku minutach klikania udało mi się nie tylko ustalić autora, ale i całą płytę.

Był to słynny szwedzki jazzman Jan Johansson, który zginął przedwcześnie końcem lat sześćdziesiątych w wypadku samochodowym.

Kiedy puściłem znowu tę płytę, która zatytułowana była ” Jazz po szwedzku”, wróciły uczucia z mojego dzieciństwa i tego magicznego okresu świąt, kiedy miałem zaledwie 9 lat.

Od tego czasu słucham tej płyty namiętnie nie tylko dlatego, że przywraca duszy czas dzieciństwa, ale także dlatego, że jest to jedna z płyt najbardziej szwedzkim brzmieniem jakie znam.

Oto ona:

Jan Johansson ( jazz musician )

https://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Johansson_(jazz_musician)


#jazz