Dziewczyny sikały po nogach

Dziewczyny sikały po nogach – jak doszło do małżeństwa Krzysztofa Komedy z Zosią Komedą i Andrzeja Trzaskowskiego z Teresą Trzaskowską.

 


Dziewczyny sikały po nogach

 


Dziewczyny sikały po nogach

Teresa Trzaskowska: (…) Nasi chłopcy, Zosi i mój, byli gwiazdami. Dziewczyny sikały po nogach na widok Andrzeja (Trzaskowskiego). Przystojny, wybitny, pewny siebie. Krzysztof (Komeda) był po chorobie heinemedinie, miał krótszą nogę, ale było tak, że gdy siadał przy pianinie, to jakby aniołki się nad nim unosiły.

Obaj zaczynali być coraz popularniejsi: muzyka, festiwale, chałtury, filmy.

Zosia przyszła kiedyś do mnie i mówi:

”Słuchaj, musimy się za nich wydać, bo nam ich panienki podbiorą. Złożyłam papiery w urzędzie, ty też idź”.

Wystraszyłam się, zawstydziłam, bo byłam w Andrzeju zakochana do szaleństwa. Bardzo chciałam, żeby się ze mną ożenił, ale jak to tak? A Zosia:

”Wystarczy, że ich poinformujemy”.

 

Krzysztof Komeda

Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera – Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną „Kołysanką” jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog.

Jako muzyk jazzowy wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu, który już po tragicznej śmierci artysty miał wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej, zwłaszcza awangardy lat 70. XX wieku skupionej wokół wydawnictwa ECM.

Mieszkał m.in. w CzęstochowieWałbrzychuOstrowie Wielkopolskim (matura 1950 w I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego), udział w spotkaniach „Klubu Muzyki i Poezji”) i Poznaniu (studia medyczne).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Komeda

 

Andrzej Trzaskowski

Andrzej Trzaskowski (ur. 23 marca 1933 w Krakowie, zm. 16 września 1998 w Warszawie) – polski kompozytor, pianista, dyrygent, publicysta i krytyk muzyczny. Pionier jazzu w Polsce. Wnuk Bronisława, językoznawcy, ojciec Rafała, politologa i polityka.

Życiorys

Urodził się w starej rodzinie szlacheckiej. Był synem Stanisława. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1952–1957, oraz analizę i teorię muzyki współczesnej w latach 1955–1957. Jako pianista debiutował w pierwszym polskim zespole jazzowym Melomani, w tym okresie zajął I miejsce w ankiecie Przekroju z roku 1956 na najlepszego pianistę. W 1958 był współzałożycielem zespołu Jazz Believers z którym wystąpił na pierwszym w Warszawie Jazz Jamboree ’58.

Założył zespół The Wreckers oraz firmowany swoim nazwiskiem kwintet i sekstet.

W 1962 jako jeden z pierwszych polskich muzyków jazzowych koncertował w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracował między innymi ze Stanem Getzem, a jako kompozytor także z rozgłośnią Norddeutscher Rundfunk.

W 1965 nawiązał współpracę z trębaczem Tedem Cursonem, z którym podczas dwu sesji w Warszawie, w latach 1965 i 1966, dokonał nagrania albumu Seant, wydanego później jako vol. 11 serii Polish Jazz.

Od 1974 Trzaskowski prowadził Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 w Warszawie. Był współautorem „Leksykonu kompozytorów XX wieku” (tom 1–2, 1963–1965) i współredaktorem „Encyklopedii Muzycznej PWM”.

Andrzej Trzaskowski był autorem i współautorem muzyki do wielu filmów, oraz odtwórcą ról drugoplanowych i wykonawcą muzyki między innymi w takich filmach jak: Bardzo spokojna wieś Janusza KidawyDreszcze Wojciecha MarczewskiegoGra o wszystko Andrzeja KotkowskiegoJeszcze słychać śpiew i rżenie koni Mieczysława WaśkowskiegoPociąg Jerzego KawalerowiczaNiewinni czarodzieje (tylko jako aktor) Andrzeja Wajdy.

W 1995 został po raz drugi odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w pracy artystycznej.

Zmarł 16 września 1998 w Warszawie, został pochowany na warszawskim Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym (kwatera A 3 Tuje rz. 3 m. 25).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Trzaskowski

 


#jazz