“Gwałtu” mądrze bawi

“Gwałtu” mądrze bawi – Następny recenzent, który wychwala nasze “Gwałtu, co się dzieje!” w Teatrze Jaracza w Łodzi.

Jak to cieszy, że nasza komedia Fredry, “Gwałtu, co się dzieje” jest rozszyfrowana zarówno przez zwykłych widzów, jak i przez ludzi teatru, którzy dostrzegają w niej uniwersalność humoru Fredry, jak i inscenizacyjne zabiegi, które tę uniwersalność przybliżają współczesnemu widzowi. “Gwałtu” mądrze bawi stwierdza tym razem dziennikarz “Przeglądu”.

 

Wyznam, że przed premierą niewielu wierzyło w sukces tego przedstawienia, tym bardziej raduje się moje serce, że nie tylko spektakl szybko się sprzedaje, ale także doceniany jest przez krytykę teatralną.

 

 

 

Gwałtu mądrze bawi

 

 

 

 

“Gwałtu” mądrze bawi

„Gwałtu, co się dzieje?” Aleksandra Fredry w reż. Grzegorza Kempinsky’ego  w Teatrze Nowym w Łodzi. Pisze Bronisław Tumiłowicz w „Przeglądzie”.

 

Rok Fredry już zakończony, ale na łódzkiej scenie wciąż mądrze bawi jego komedia o niezniszczalnym dylemacie męsko-żeńskim. Komu powierzyć koto sterowe, jak układać relacje, jakie role są odpowiednie dla panów, a jakie dla pań. Choć autor miał jeszcze XIX-wieczną mentalność w tym względzie, z pomocą reżysera potrafił sensownie zaakcentować decydujące atrybuty męskości. Pomponikami…

 

Bronisław Tumiłowicz

 

https://e-teatr.pl/pomponiki-meskosci-44905

 

 

 

 

Gwałtu, co się dzieje!

Gwałtu, co się dzieje! Aleksander Fredro napisał w 1826 roku. Akcja komedii rozgrywa się w miejscowości o wdzięcznej nazwie Osiek. Zamieszkują ją fajtłapowaci mężczyźni i sprawujące surowe rządy nad nimi kobiety. Rodzi to szereg komicznych sytuacji. Wydaje się, że nic nie zakłóci ustalonego porządku. Pojawiają się jednak pewne niespodziewane komplikacje. W ich wyniku srogi reżim władczyń Osieku zaczyna się chwiać w posadach. Podkopuje go przede wszystkim, jak to często u Fredry bywa, miłość. W matriarchacie, podobnie jak w patriarchacie, nie jest jej łatwo. Musi walczyć o swoje. I walczy. Jest uparta i sprytna, śmiała, mimo grążących niebezpieczeństw i mnożących się przeszkód, niezłomnie dąży do celu. Gdy go osiąga, zwaśnione płcie godzą się ze sobą. Szczęśliwy finał. A może tylko chwilowe zawieszenie broni w toczącej się od zawsze walce płci?

 

Premiera na Dużej Scenie: 9 grudnia 2023 r.
Czas trwania spektaklu: 90 min.

 

https://teatr-jaracza.lodz.pl/gwaltu-co-sie-dzieje


#teatr