PIĘKNA KATASTROFA

Dziś po raz pierwszy “skleiliśmy” całych Top Dogsów i zobaczyłem pierwszy raz spektakl w całości.

7662

Z powodów natłoku zastępstw i grania innych spektakli na początku nowego sezonu, dotychczas próbowaliśmy poszczególne sceny indywidualnie, a dziś po raz pierwszy udało się zebrać wszystkich i zobaczyć pełen przebieg.

No i okazało się, że mamy fantastyczne, ale śmiertelnie nudne przedstawienie.

Wiem, że to brzmi paradoksalnie, ale taka jest prawda.

Wszystkie poszczególne sceny są świetnie zrobione, ale widziane po kolei są nudne nie dotoster1 zniesienia.

Bierze się to generalnie z dwóch powodów:

Pierwszy to po prostu taki, że ponieważ aktorzy grali to w całości po raz pierwszy, bardziej się zastanawiali, co mają dalej robić, niż wypełnić sceny treścią i osobowością, co spowodowało jednostajny rytm. 

To jest na tym etapie normalne i samo się ułoży.

Drugi powód jest o wiele poważniejszy, bo ten przebieg ujawnił pewne niedoskonałości dramaturgiczne tekstu i wymaga przebudowy kolejności scen, co właśnie zrobiłem.

Jestem przekonany o tym, że teraz będzie się to oglądało o wiele lepiej.

Wiem, że to pewnie niepopularne, żeby się tak obnażać swoje niedoskonałości, ale wydaje mi się, że większość ludzi, którzy przychodzą do teatru i widzą gotowy efekt nie ma zielonego pojęcia o tym, jak skomplikowana jest to robota i jak wiele czynników ma wpływ na ostateczny kształt przedstawienia.

A prawda jest taka, że czasami dosłownie trzeba wejść w ścianę, żeby w efekcie stworzyć coś fajnego i tylko głupi, albo ślepy reżyser upiera się, przy swoich pomysłach i rozwiązaniach, kiedy scena wyraźnie mówi coś innego.

Co prawda nuda, niefabularność, brak rytmu i precyzji są teraz niezwykle modne w teatrze, ale ja niestety pod tym względem jestem szalenie niemodnym dinozaurem i wolę, żeby publiczność nie wychodziła mi w trakcie spektaklu.

Bo tak to już jest, że w ostatecznym rozrachunku to właśnie zderzenie z widzem weryfikuje na scenie wszystko.

Amen

______________________________________________________________________
#teatr