Osoby inteligentne a depresja

Osoby inteligentne a depresja – jaka jest zależność między inteligencją a skłonnościami do depresji? Czy rzeczywiście jest tak, że osoby inteligentne częściej chorują na depresję?

Mimo, że przeprowadzono mnóstwo badań w tej sprawie, dla mnie osobiście jest to niemałe zaskoczenie, że od dawna wiadomo, że osoby inteligentne mają większe skłonności do depresji. Warto przeczytać ten artykuł, bo trochę wyjaśnia dlaczego tak się dzieje.

Osoby inteligentne a depresja

 

Osoby inteligentne i ich kuriozalne skłonności do depresji

Osoby inteligentne nie zawsze podejmują najlepsze decyzje. Wysoki iloraz inteligencji nie jest wyznacznikiem sukcesu ani nie zapewnia szczęścia. W wielu przypadkach osoby wybitne wpadają w pułapkę własnych zmartwień, w przepaść niepokoju egzystencjalnego i w rozpacz, która wyczerpuje zapasy optymizmu.

Często oceniamy geniuszów sztuki, matematyki czy nauki jako osoby zamknięte w sobie, ekstrawaganckie i bardzo przywiązane do swoich dziwnych nawyków. Jako przykład możemy podać Hemingway´a, Emily Dickinson, Virginie Woolf, Edgara Allana Poe czy samego Amadeusza Mozarta… Osoby inteligentne, kreatywne i wyjątkowe, których wewnętrzny niepokój zaprowadził na skraj mentalnej przepaści wprost do tragedii.

“Inteligencję jednostki mierzy się w ilości niepewności, jaką jest w stanie znieść”

-Immanuel Kant-

Ile jest w tym wszystkim prawdy?Istnieje bezpośredni związek między wysokim ilorazem inteligencji i depresją? Po pierwsze należy zaznaczyć, że bycie inteligentnym nie musi oznaczać zaburzeń psychicznych.

Istnieje jednak ryzyko i uwarunkowania do nadmiernego zamartwiania się, samokrytyki i postrzegania rzeczywistości w sposób stronniczy, zazwyczaj negatywny. Czynniki, które w wielu przypadkach są prostą drogą do depresji…..

…..Istnieje jednak wiele prac, badań i książek, które pokazują tę osobliwą tendencję, przede wszystkim wśród osób o ilorazie inteligencji powyżej 170.

 

Twarz chłopaka

 

Osobowość ludzi inteligentnych

“The creative brain”to bardzo użyteczna książka, która pozwala nam zrozumieć, jak działa umysł osób ponadprzeciętnie inteligentnych i kreatywnych. Możemy w niej znaleźć szczegółową analizę wykonaną przez neurolog Nancy Andreasen. Pokazuje ona w niej tendencję geniuszy w naszym społeczeństwie do różnych zaburzeń: choroba dwubiegunowa, depresja, stany lękowe, a w szczególności napady paniki.

Już sam Arystoteles mówił, że inteligencja i melancholia idą ze sobą w parze. Geniusze, tacy jak Isaac Newton, Arthur Schopenhauer czy Charles Darwin cierpieli na neurozę i psychozę. Virginia Woolf, Ernest Hemingway czy Vincent Van Gogh poszli o krok dalej kończąc z własnym życiem.

Wszyscy oni są znanymi postaciami. Jednak w naszym społeczeństwie zawsze istnieli cisi, nierozumiani przez innych, samotni geniusze. Uciekali oni do swojego własnego świata tak bardzo różniącego się od rzeczywistości, która wydaje się zbyt chaotyczna, bezsensowna i rozczarowująca.

Badania z udziałem osób inteligentnych

Zygmunt Freud razem ze swoją córką Anna Freud prowadzili badania nad rozwojem dzieci z ilorazem inteligencji wyższym niż 130. Dzięki nim odkryli, że ponad 60% z badanych rozwinęło zaburzenia depresji…..

 

Obraz Van Gogh´a - osoby inteligentne

 

….Inteligencja: duży ciężar

“Termity”, dzieci z eksperymentu Lewis´a Terma’a, które dziś są już osobami w podeszłym wieku potwierdzają, że wysoki iloraz inteligencji jest powiązany z mniejszym zadowoleniem z życia. Wielu z nich odniosło sukces i osiągnęło wysoki statut w społeczeństwie. Jednak duża część z badanych próbowała więcej niż raz popełnić samobójstwo lub wpadła w nałogi, takie jak alkoholizm.

Innym ważnym aspektem, który pokazała ta grupa badanych i który można zaobserwować u osób wybitnych intelektualnie jest wrażliwość na problemy świata, ale nie tylko na dyskryminacje, głód czy wojny. Osoby bardzo inteligentne przejmują się egoistycznym, irracjonalnym lub nielogicznym zachowaniem innych…..

….Osoby inteligentne – balast emocjonalny i martwe punkty….

 

twarz kobieca

 

To, co często robią osoby inteligentne to skupienie się jedynie na brakach w swoim otoczeniu, na rozmytym człowieczeństwie, na tym dziwnym i egoistycznym w swojej naturze świecie, gdzie nie ma dla nich miejsca. W wielu przypadkach brakuje im odpowiednich umiejętności emocjonalnych, które pozwoliłyby zrozumieć, lepiej się wpasować, znaleźć spokój w tej zewnętrznej dżungli i dysproporcji, która tak bardzo dezorientuje.

Tym samym, coś co bez wątpienia możemy zauważyć to to, że osoby inteligentne często cierpią na braki w sferze emocjonalnej. A to prowadzi nas do kolejnego wniosku: razem z  przereklamowanym ilorazem inteligencji powinno się używać dodatkowych parametrów w momencie wykonywania testów psychometrycznych.

Mówimy o “mądrości”, o tej podstawowej zdolności, która pozwala nam osiągnąć codzienną satysfakcję, nadać kształt dogłębnemu samopoznaniu, wysokiej samoocenie i zainwestować w koegzystencję i budowanie prawdziwego szczęścia, prostego, ale namacalnego.

Kwiecień 10, 2018 w Psychologia

cały artykuł:
https://pieknoumyslu.com/osoby-inteligentne-depresja/


#inteligencja #psychologia #depresja