Kowalscy idą do opery

Kowalscy idą do opery – to znakomita anegdota, która doskonale obrazuje poziom co poniektórych konsumentów sztuki wysokiej.

Nie wiadomo, czy ta anegdota jest prawdziwa i czy to byli Kowalscy, czy Nowakowie, ale niezależnie od tego jest zarówno śmieszna, jak i straszna, bo jeśli mamy taki poziom odbiorcy sztuki wysokiej, to niedziwne, że najlepiej sprzedają się wywrotki na skórce od banana i przysłowiowe piórka w dupie.

 

Kowalscy idą do opery

 

Kowalscy idą do opery

Kowalscy postanowili pójść do opery. Kiedyś w końcu trzeba… Ubrali się odświętnie w garnitur i suknie wieczorową. Ustawili się po bilety w kolejce pod kasą. Przed nimi gość zamawia:

– ”Tristan i Izolda” – dwa poproszę.

Kowalski jest następny:

-Janusz i Grażyna. Dla nas też dwa.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=613909125635365&id=191433941216221

 

Tristan i Izolda (legenda)

Tristan i Izolda – bohaterowie legendy celtyckiej, związanej z opowieściami z cyklu arturiańskiego. Jej najstarsze pisemne wersje pochodzą z XII wieku, a sama legenda stała się inspiracją dla wielu średniowiecznych utworów literatur europejskich. W najpełniejszej postaci została zrekonstruowana w 1900 roku przez Josepha Bédiera (Dzieje Tristana i Izoldy). Na podstawie legendy powstała również w 1859 roku opera Richarda Wagnera Tristan i Izolda. Poemat Tristram of Lyonesse na jej motywach napisał angielski poeta i dramaturg Algernon Charles Swinburne.

Legenda ta opowiada o tragicznej i niespełnionej miłości rycerza Tristana i irlandzkiej księżniczki Izoldy Jasnowłosej. W opowieści występuje także król Kornwalii Marek – mąż Izoldy oraz Izolda o Białych Dłoniach – żona Tristana.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tristan_i_Izolda_(legenda)

 

Tristan i Izolda (dramat muzyczny)

Tristan i Izolda – dramat muzyczny w trzech aktach skomponowany w 1859 roku przez niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera, bazujący na historii Tristana i Izoldyw legendach arturiańskich (wersja Gotfryda ze Strasburga).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tristan_i_Izolda_(dramat_muzyczny)


#opera