Gwiazda na castingu

Gwiazda na castingu – Jakiś czas temu opisywałem pewien tekst, który mocno mną poruszył i który chciałbym zrealizować w teatrze.

 

gwiazda na castinguMyśląc i kombinując kto i gdzie mógłby to zagrać, postanowiłem to wysłać staremu znajomemu ze szkoły, którego zawsze uważałem za niezwykle utalentowanego aktora, ale który ostatnimi laty osiągnął status gwiazdy w Polsce i marnuje się w serialach.

Nie wiedząc zupełnie, czy przypadkiem woda sodowa nie uderzyła mu do głowy i czy zechce w ogóle odpowiedzieć na maila skromnego reżysera teatralnego z prowincji, postanowiłem się jednak zdać na starą znajomość i wysłałem mu tekst.

Jak wielkie było moje zdumienie, kiedy już następnego dnia uzyskałem odpowiedź, a jeszcze większe zdumienie mnie ogarnęło, kiedy przeczytałem jej treść, której fragmenty za pozwoleniem autora tutaj cytuję.

Oto co napisała gwiazda:

 

“Nigdy nie czytałem takiego tekstu! Jest niesamowity…i trudny chyba,ale daje tyle inspiracji! 

Grzegorz, nie wiem,gdzie-z kim i jak chcesz to robić,ale zajęcie się takim materiałem-już daje ogromną satysfakcję… W Twojej sztuce wszystko jest niedopowiedziane, schowane – to trochę tak, jakby pod lodem gotowała się woda. Po co słowa? Wszystko powinno być widać i czuć…

Dużo od aktorów zależy, od ich wewnętrznego drive’u – dygotu emocji i myśli,które widz musi poczuć.

Super materiał! Według mnie zawsze ważny jest fundament, czyli tekst – bo potem można budować drapacza chmur, a jesli aktorzy grać będą, jak anioły – będziesz w niebie!

Chciałbym zgłosić się na audition, casting jakkolwiek tego sobie nie wyobrażasz.

Jestem poruszony!

Znowu zacząłem marzyć…”

 

Przytaczam ten list nie jako dowód na to, że sztuka jest dobra, bo o tym wiedziałem już wcześniej, ale na to jak mądra osoba, jaką jest mój znajomy nie pozwoliła sobie, tak zwaną sławą, można by wręcz powiedzieć celebrytyzmem, zawrócić w głowie.

Jest to jeden z największych aktorów mojego pokolenia, chadzający po czerwonych dywanach, który może w zasadzie mieć każdą rolę w każdym teatrze i filmie na pstryk, a on zgłasza się na casting do mojego spektaklu…

Chylę czoła przed jego pokorą wobec zawodu, który uprawia.

Amen

 

Gwiazda (osoba)

Osoba określana jako gwiazda często postrzegana jest przez swoich fanów jako autorytet i wzór do naśladowania. Samo pojęcie gwiazda związane jest ze zjawiskiem popkultury i związanymi z nią środkami masowego przekazu, dzięki którym informacje docierają do szerokiej publiczności.

Gwiazdapotoczne i subiektywne określenie osoby cieszącej się popularnością wśród pewnej grupy społecznej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_(osoba)

______________________________________________________________________________
#gwiazda #casting #EstymaZawodowa