Gdy sztuka jest sztuką

“Gdy sztuka jest sztuką” to tekst z cyklu „myśli spod kopuły” Wojciecha Hübnera, który jak nikt inny potrafi w kilku prostych słowach ująć tak wiele.

 

Gdy sztuka jest sztuką“Gdy sztuka jest sztuką” – Tym razem Wojtek bierze się za sztukę i całkiem trafnie określa jej definicję, bo czyż nie jest tak, jak powiedział Ludwig van Beethoven, że “Zagranie złej nuty jest bez znaczenia, zagranie bez pasji jest niewybaczalne!”

 

 

 

 

 

Czy można?

Czy można nazwać twórcą starszą panią, która z kupowanych przez siebie materiałów, własną pracą, według własnego pomysłu, tworzy bajkową krainę Dziwnolandii zaludnioną stworami rodem z najbardziej kolorowych dziecięcych snów?

 

Czy można nazwać teatrem teatrzyk z kurtyną ze starej zasłony, z aktorami niewprawnie, lecz z duszą wcielającymi się w role?

 

Czy można nazwać malarzem małego chłopca, który z pasją zamalowuje  arkusze papieru barwnymi plamami, bo chce w ten sposób zatrzymać ważne dla niego, ulotne chwile?

 

Czy można nazwać poetą starszego pana, który pisze kołysanki z rymami tak prostymi, jak jego miłość do wnuczka?

 

Czy można ich tak nazwać, czy takie miana zarezerwowane są tylko dla sztuki przez wielkie SZ, artystów przez wielkie A?

 

Czy teatr staje się teatrem z powodu wielkiej, obrotowej sceny? Czy obraz dopiero na wernisażu zyskuje to miano? Czy wiersz staje się wierszem dopiero w objęciach sztywnej okładki z sygnaturą uznanego wydawnictwa?

 

Czy warto walczyć o zrozumienie, że sztuka jest sztuką zawsze, gdy powstaje dla wielkich emocji, a tylko niekiedy, gdy dla wielkiego uznania?

 

Wojciech Hübner
https://wojciechmaciej.blogspot.hr/2016/06/czy-mozna.html

 

 

 

 

Wojciech Maciej HübnerWojciech Maciej Hübner

Wojciech Maciej Hübner urodził się 11 stycznia 1964 roku w Łodzi. W 1983 roku zajął II miejsce w XXIV Łódzkiej Wiośnie Poetów. Autor tekstów piosenek do spektaklu «Przyjaciel Wesołego Diabła» według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Józefa Zbiróga (Teatr Nowy w Łodzi 1984). Publikował swoje wiersze w «Ziemi Kaliskiej», na antenie Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia, w internecie. Współpracuje jako autor tekstów piosenek z Chórem UTW w Łodzi. Działa w grupie wolontariatu AktywniPlus.

 

https://www.facebook.com/wojciech.hubner.5?fref=ts


#sztuka