Garść smętnych frazesów

Garść smętnych frazesów – Teatr Śląski pod “dyrekcją” Roberta Talarczyka zalicza następną porażkę. Tym razem w koprodukcji z Opolem.

Katastrofalna frekwencja, dramatycznie niski poziom artystyczny i ciągle chybione propozycje repertuarowe. To cechuje Teatr Śląski odkąd dyrekcje przejął w nim Robert Talarczyk, karierowicz, samozwańczy reżyser i koniunkturalista, który przedmiotowo używa Śląsk, Ślązaków i gwarę śląską w imię swoich partykularnych interesów.
A kiedy wreszcie proponuje nam coś niezwiązanego ze Śląskiem, okazuje się, że jest to garść smętnych frazesów.

 

 

 

Garść smętnych frazesów

 

 

 

 

Garść smętnych frazesów

Kieślowski i frazesy

„Amator 2020” Małgorzaty Sobieszczańskiej i Norberta Rakowskiego w reż. Norberta  Rakowskiego, koprodukcja Teatru im.  Kochanowskiego w Opolu i Teatru Śląskiego w Katowicach. Pisze Michał Centkowski w Newsweeku.

 

Wystawić sceniczną wersję być może najwybitniejszego filmu Krzysztofa Kieślowskiego to zadanie niełatwe. Twórcy opolskiego spektaklu chcieli sprawdzić, jak mogłyby się potoczyć losy Filipa Mosza i jego rodziny oraz co dziś znaczą moralne dylematy tytułowego bohatera „Amatora”.

 

Zaczyna się całkiem interesująco – filmowymi portretami zwyczajnych ludzi. Później ukazuje się prosta i efektowna scenografia. Biały boks projektu Marii Jankowskiej dzięki światłu oraz filmowym projekcjom zmienia się kolejno w dom głównych bohaterów, miejsce pracy itd. W tym ciasnym świecie rozgrywają się egzystencjalne dramaty bohaterów spektaklu Norberta Rakowskiego.

 

Jednak twórcy przedstawienia zamiast „zainspirować się” dziełem Kieślowskiego, po prostu przenieśli historię o moralnych rozterkach „prostego technika” (w tej roli Dariusz Chojnacki) z PRL do korporacyjnej kapitalistycznej współczesności, gubiąc przy tym konteksty i sens. Słaby scenariusz Małgorzaty Sobieszczańskiej i Rakowskiego sprawia, że aktorzy w gruncie rzeczy nie mają co grać. I w efekcie zamiast odpowiedzi na ważne pytania mamy garść smętnych frazesów.

 

https://e-teatr.pl/kieslowski-i-frazesy-16752?fbclid=IwAR0UIAfJuerQtatMAbFAVFNpX85P-mY8acDH7fuHob2zsU8QrbshxjsibaA

 

 

 

 

Oportunizm

Oportunizm (łac. opportunus dosł. (wiatr wiejący) w kierunku portu; przychylny, korzystny, wygodny[1]) – postawa moralna charakteryzująca się rezygnacją ze stałych zasad moralnych lub przekonań dla osiągnięcia doraźnych korzyści, wybieranie zawsze tego, co jest w danej sytuacji korzystne. Oportunizm jest podobny do konformizmu – dana jednostka łatwo ulega wpływom grupy, jednak nie jest to jedna określona grupa, a każda, która w danym momencie ma przewagę nad innymi. Także ugodowość i uchylanie się od walki.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Oportunizm


#RobertTalarczyk #TeatrŚląski