Etyka w teatrze

Etyka w teatrze to najnowszy wkład Jarosława Górala i Radio Garderoba w dyskusję na temat współczesnego teatru, w którym niestety brak etyki to istna plaga….

 

etykaTakich dyrektorów, którzy uważają, że mają patent na to, co dobre w teatrze, którzy nie rozumieją, że teatr bazuje na ewolucji, którzy są zakompleksieni i w związku z tym usuwają z afisza wszystko swoich poprzedników, nie zapraszają reżyserów na próby wznowieniowe, poprawiają nie swoje spektakle, etc. jest w Polsce coraz więcej.

Nie trzeba daleko szukać – mój ulubiony teatr pod wodzą nowego omnibusa najpierw zdjął wszystkie spektakle swoich poprzedników i dopiero jak dostał na odlew w pysk od publiczności, która nie zaakceptowała jego najlepszego na świecie repertuaru, musiał się poprzepraszać ze zdjętymi tytułami, autorstwa nawet tych reżyserów i dyrektorów, na których ów As teatru ma alergię i cierpi kompleksy, że on – bez papierów – przyuczony do zawodu reżysera halabardnik, nie ma takich samych sukcesów, jak oni.

No cóż, tak to już jest, że rzeczywistość lubi weryfikować, szczególnie wyobrażenia o sobie samym i mimo przekonaniu o swojej nieomylności, kiedy publiczność po prostu przestała do jego teatru przychodzić, żeby ratować swój dyrektorski tyłek, był zmuszony powznawiać przedstawienia swoich największych wrogów.

Współczuję temu wybitnemu nowatorowi teatru, że cierpi teraz katusze i zgrzyta zębami, kiedy publiczność wali drzwiami i oknami na przedstawienia poprzedniej dyrekcji, ale nic nie usprawiedliwia tego geniusza teatru, że wbrew wszystkim przyjętym zasadom teatralnym wznawia tez spektakle bez ich prawomocnych autorów.

etyka?

Nie nasz specjalista od wszystkiego chyba nie słyszał nigdy o czymś takim, a nawet jeśli słowo etyka obiło mu się kiedyś o uszy to pewnie pomylił ją ze słowem praktyka – praktyka, którą uprawia, czyli kompletnym brakiem moralności, etyki i etosu zawodowego.

Oby ta praktyka braku etyki, jak najszybciej się w tym teatrze i naszym kraju skończyła.

Amen

 

Radio Garderoba przedstawia:
Etyka w teatrze

 

Synonimy do słowa etyka:

etos, etyczność, filozofia, filozofia moralności, folklor, kultura, moralność, nauka o moralności, normy, normy zachowania, obejście, obrzędy, obycie, obyczaje, obyczajowość, ogół norm, ogół zasad, poglądy, przekonania,przyzwoitość, skrupuły, sposób postępowania, sumienie, światopogląd, teoria moralności, tradycja, wartości,wzorce postępowania, zapatrywania, zasady, zwyczaje, zwyczajowość,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/etyka

 

Radio Garderoba

Radio Garderoba jest projektem medialnym, który powstał z inicjatywy aktora Jarka Górala.
https://kempinsky.pl/radio-garderoba-przedstawia/

 

Jarosław Góral:
Radio Garderoba Jarosław Góral

https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1118436

https://www.filmweb.pl/person/Jaros%C5%82aw+G%C3%B3ral-84200

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_G%C3%B3ral

https://www.facebook.com/jarek.goral.50?fref=ts

________________________________________________________________________________
#teatr #etyka #RadioGarderoba