Czym jest synchroniczność?

Czym jest synchroniczność? – W pewnym momencie życia każdy z nas doświadczył synchroniczności – nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności.

Czym jest synchroniczność? To sekwencja więcej niż jednego zdarzenia, które pokrywają się ze sobą i powiązane ze sobą mają duże znaczenie. Z pozoru mogą wydawać się one jedynie przypadkiem, jednak wcale nim nie są.

 

 

 

Czym jest synchroniczność

 

 

 

 

Czym jest synchroniczność?

Synchroniczność – czym są dziwne przypadki w naszym życiu?
Myślisz o starym przyjaciela, którego nie widziałeś od wielu latach i kilka sekund później odbierasz od niego telefon. Nachodzi cię niewytłumaczalne pragnienie odwiedzenia jakiegoś miejsca, a tam spotykasz miłość swojego życia. Czy to tylko zbiegi okoliczności?

W pewnym momencie życia każdy z nas doświadczył synchroniczności – zbiegów okoliczności w wysoce nieprawdopodobnych wydarzeniach.

 

Synchroniczności to sekwencja więcej niż jednego zdarzenia, które pokrywają się ze sobą i powiązane ze sobą mają duże znaczenie. Z pozoru mogą wydawać się one jedynie przypadkiem, jednak wcale nim nie są.

 

Nad fenomenem synchroniczności w życiowych wydarzeniach zastanawiają się nie tylko mistycy lecz również psycholodzy. Twórca pojęcia „synchroniczność” jest z resztą Carl Jung – jeden z ojców współczesnej psychologii. Zjawisko definiował jako „splecenie się razem wydarzeń wewnętrznych i zewnętrznych, których nie można wyjaśnić relacją przyczynowo-skutkową, które mają znaczenie dla obserwatora”.

 

Synchroniczne wydarzenia zdają się przeciwstawiać wszelkiej logice – nie mają racjonalnego wyjaśnienia w naturalnie występujących prawach przyczyny i skutku. Jednak ze względu na fakt, że mają one znaczenie i sens dla obserwatora – a często nawet głęboko zmieniają jego życie – synchroniczność od dawna fascynuje ludzkość.

 

Określenie “synchronizacja” jest często używane jako synonim przypadku. Tego rodzaju przypadki wydają się mieć jednak głębsze znaczenia, czasami niezrozumiałe w danej chwili. Czasami mogą zmienić całe nasze życie. W sytuacjach wystąpienia synchroniczności prawie zawsze mamy głębokie poczucie budzącej się w nas świadomości. Uczucie może być ulotne i trwać zaledwie chwilę, ta chwila może jednak mieć ogromne znaczenie, wyzwalając coś w naszej psychice.

 

Być może dzieje się dlatego, że nasze poczucie rzeczywistości zostaje chwilowo wytrącone z równowagi. Pozorna absurdalność tych nieprawdopodobnych zdarzeń powoduje, że zaczynamy się zastanawiać, czy to wszystko ma jednak jakiś sens?

 

Typy synchroniczności

 

Predykcyjne – to sytuacje gdy myślimy o kimś lub o czym, a następnie dokonuje się zdarzenie związane z obiektem naszych rozmyślań. Klasyczny przykład to gdy myślimy o kimś, po czym po chwili odbieramy telefon do tej osoby.

 

Przewodnie – gdy dostrzegamy znaki, które prowadzą cię do konkretnego celu. Sytuacja ta może wyglądać tak: rozważasz porzucenie swojej pasji, ponieważ nie możesz znaleźć zatrudnienia związanego z jej wykonywaniem. W związku z tym zaczynasz szukać innej pracy. Przeglądając ogłoszenia dzwoni do ciebie ktoś, chcący zlecić ci zadanie związane z twoją pasją.

 

Refleksyjne – gdy następujące synchronizacje skłaniają cię do refleksji nad swoimi decyzjami i postępowaniem. Przykładowo masz zrezygnować z karnetu na siłownie, kiedy wybierasz się tam po raz ostatni i zamierzasz anulować karnet dociera do ciebie mail o korzyściach zdrowotnych jakie dają ćwiczenia. Wydarzenie zmusza cię do ponownego zastanowienia się czy decyzja jest słuszna.

 

Testujące – gdy pojawiające się synchronizacje testują twoje ego. Przykładowo masz słabość do jedzenia np. pieczonych kurczaków. Rozważając swoją słabość przed oczami pojawia się reklama obiektu twojej słabości , testując twoją siłę przezwyciężenia pokusy.

 

W waszym życiu z pewnością również zdarzają się tego rodzaju synchronizacje. Czy należy je ignorować czy podążać za „sygnałem”?

 

STEFANIA

 

https://ciekawe.org/2016/05/22/


#Synchroniczność