Sitwa w teatrze

Sitwa w teatrze odnosi się do tego, że Pani Minister kultury zmusiła Marszałka Całbeckiego do rozwiązania, które jest salomonowe dla toruńskiego teatru.

 

sitwaJuż raz Pani Minister dała przykład tego pod jak wielkim wpływem jest tak zwanego środowiska teatralnego, które tak naprawdę jest tylko jego częścią, a dla mnie i wielu podobnie myślących jest to tylko sitwa teatralna.

Było to kiedy inny Marszałek miał już dosyć defraudacji publicznej kasy, które od 10 lat uskuteczniał jeden z dyrektorów i chciał go odwołać. (Miało to nawiasem mówiąc miejsce już po raz drugi, ale wtedy sitwa uniemożliwiła to podnosząc wrzask pod tytułem “Teatr nie jest produktem…”)

Tym razem sitwa znowu zaczęła jęczeć o artyźmie i demokracji i Pani Minister wkroczyła jako “mediator” i doprowadziła do fatalnego wyjścia z sytuacji, które polegało na tym, że ów defraudator pozostał na stanowisku jednym półdupkiem, czyli odwołano go z naczelstwa teatru, a pozostawiono dyrekcję artystyczną.

Można się domyślić, jak fatalne będzie to miało skutki w efekcie dla teatru i widzów, kiedy z góry konflikt między dyrektorami naczelnym i artystycznym jest niejako wpisany w ten układ.

I o co tyle krzyku, pytacie zapewne.

Otóż o to, że ów dyrektor jest członkiem owej szajki teatralnej, która najgłośniej krzyczy i ma największe wpływy na firmamencie polskiego teatru.

Jest to sitwa kolesi, którzy składają się z pseudorecenzentów, redaktorów i dyrektorów, których upycha się na wszystkie możliwe stołki teatralne, a oni z kolei dają zarobić (najczęściej 6 cyfrowe wynagrodzenia) innym kolesiom reżyserom, dramaturgom i innym grafomanom, którzy zwą się dumnie awangardą, a w rzeczywistości są kompletnymi ignorantami, nie mającymi bladego pojęcia o warsztacie teatralnym, za to mający szerokie plecy.

Za komuny było prościej, bo jeśli ktoś należał do Partii to czerpał z tego przywileje, ale także był skompromitowany wśród prawdziwych artystów.

Teraz zwie się ich różnie: “grupą dzierżącą władzę w teatrze”, “spółdzielnią teatralną”, “homolobby”, czy “teatralną mafią”, dla mnie jest to po prostu sitwa i z artyzmem mają oni tyle wspólnego, co mój płaszcz, który kiedyś wisiał koło płaszcza mistrza Łomnickiego.

Co gorsza, Pani Minister twierdzi, że takiej grupy nacisku w Polsce wcale nie ma i że to tylko sfrustrowani i wykluczeni ze świata teatralnego reżyserzy twierdzą, że jest, żeby usprawiedliwić swój własny brak umiejętności.

Otóż oświadczam Pani Minister, że taka sitwa jest i że jeden z jej ojców chrzestnych jest przewodniczącym komisji, która doradza Pani minister. A ja ani nie jestem sfrustrowany, ani nie cierpię na brak sukcesów.

A jak wielki ta sitwa ma wpływ na Panią Minister wystarczy stwierdzić, po jej ostatnim posunięciu, kiedy to w “sprawie toruńskiej” próbowała przymusić Marszałka Całbeckiego do cofnięcia swojej decyzji o unieważnieniu konkursu w którym człowiek kompletnie bez kompetencji został wytypowany przez komisję konkursową, jako właściwy na objęcie dyrekcji w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, bo sitwa go wytypowała (wiem to od jednego z członków komisji, który pragnie pozostać anonimowy)

Drugim, jeszcze gorszym rozwiązaniem, które udało się Pani Minister wymusić na Marszałku, jest to że dotychczasowy wicedyrektor i dyrektor do spraw artystycznych będą dalej rządzić teatrem.

A to właśnie, żeby przełamać rządy tych ludzi Pan Marszałek nie przedłużył im kontraktu i rozpisał konkurs.

Rzeczywiście to znakomite wyjście z sytuacji, Pani Minister i gratuluję, że twierdzi Pani, że sitwa w teatrze polskim nie istnieje, skoro tańczy pani dokładnie tak, jak sitwa Pani zagra.

Amen

 

Sitwa

Synonimy do słowa sitwa:

banda, brać, elita, establishment, facja, ferajna, granda, gromada, grono, grupa, grupa elitarna, kalfas,kamaryla, kasta, kastra, klan, klanik, kliczka, klika, koło, kompania, koteria, koteryjka, kółko wzajemnej adoracji, krąg, krewni i znajomi Królika, lobby, mafia, nomenklatura, paczka, polityczno-koleżeńskie układy,siatka, socjeta, szajka, śmietanka, towarzycho, towarzystwo, towarzystwo wzajemnej adoracji,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/sitwa

____________________________________________________________________________
#teatr