Prywata, czy nie prywata?

Prywata, czy nie prywata? – Czyli o tym, jak dalece można pisać i nagłaśniać publicznie życie prywatne antybohaterów życia teatralnego w Polsce.

Prywata, czy nie prywata

Prywata, czy nie prywata?

Miałem wczoraj niezwykle ciekawą rozmowę z jednym z moich znajomych aktorów, który zarzucił mi, że przekraczam czasami granicę dobrych obyczajów, kiedy opisując patologię drążącą naszą teatralną branżę, pojawia się, jak to nazwał ” prywata ” i że nie powinienem tego robić.

Zdziwicie się zapewne, ale zgadzam się z nim w 100 procentach, że prywata nie powinna się na moim blogu pojawiać i moim zdaniem się nie pojawia, albowiem:

Kiedy Poncyljusz Trombka decyduje się na kochankę, nie jest to moja sprawa, bo mam w głębokim poszanowaniu kto z kim śpi i w ogóle mnie to nie interesuje, ale kiedy Poncyljusz zatrudnia ją w kierowanym przez siebie teatrze, przestaje to już moim zdaniem być sprawą prywatną Poncyljusza i nabiera znamion nepotyzmu, który w życiu publicznym nie tylko powinien być piętnowany, ale także karalny.

Kiedy Bercik Grosik, niedawno ze wsi wyszedł, a próbuje wszystkim wmówić, że jest wielkim intelektualistą z dziada pradziada, niestety to, że mu słoma z butów wystaje, nie jest już jego prywatną sprawą.

Kiedy Fabrycjusz Wypłosz rżnie mi opozycjonistę i mitologizuje swoje opozycyjne pochodzenie, a to pochodzenie ma głęboko partyjne, nie mogę takiego naginania rzeczywistości przemilczeć, bo nie ma to już nic wspólnego z jego prywatnością.

Proszę nie zrozumieć mnie źle. Daleki jestem od wywlekania komuś jego prywatnych brudów, ale kiedy ten ktoś sam ze swojej prywatności robi sprawę publiczną i kłamie wszem i wobec w żywe oczy, to przestaje już być jego osobistą sprawą i staje się rzeczą powszechną i tej zasadzie mam nadal zamiar być wierny.

Amen.

 

sprawa publiczna

    • Pod pojęciem sprawa publiczna należy rozumieć każdy przejaw aktywności władzy publicznej (jej organów), osób pełniących funkcje publiczne i samorządów oraz już tylko niektóre działania innych osób, jednostek organizacyjnych, a to tylko takie, które wiążą się z wykonywaniem zadań publicznych, przy jednoczesnym dysponowaniu majątkiem publicznym, przez który należy również rozumieć środki publiczne w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.

Słowa kluczowe: definicjaadministracjasprawa publiczna

https://kempinsky.pl/cytaty.mfiles.pl/index.php/keyword/16032/0/sprawa_publiczna

PS
Jak zwykle wszystkie osoby i zdarzenia w powyższym artykule, są wynikiem mojej wybujałej wyobraźni i nie mają nic wspólnego z prawdziwymi wydarzeniami, a ewentualna zbieżność z żyjącymi osobami i zdarzeniami jest całkowicie przypadkowa.


#prywata