Kwiatek ci upadł

Kwiatek ci upadł – to następna z miniatur literackich Grażyny Ogrodowskiej, która od jakiegoś czasu wzbogaca swoim piórem łamy mojego bloga.

Grażyna, jak nikt inny, potrafi w dowcipnej i skondensowanej formie, wniknąć w głąb tematu o którym pisze. To niezwykły dar.
“Kwiatek ci upadł” to kolejny jej znakomity tekst.

 

 

 

Kwiatek ci upadł

 

 

 

 

KWIATEK CI UPADŁ

Pani Antonina miała 103 lata i jak mówiono, była wesoła, sypała anegdotami i poznała kiedyś cara. Kontekst lokalny zapewniały planowane w jej wsi urodziny, ze strażakami, kołem gospodyń i sołtysem. Może być z tego super dokument.

 

Ale babcia wesoła nie była. Milczała, usta w linijkę, oczy tragicznie poważne. O carze musiała powiedzieć sąsiadka: że kopała Antonina ziemniaki koło domu, patrzy, a tu piękny car na białym koniu. Więc pyta, dokąd to, car? A on : Na Warszawu!

 

Na urodzinach strażacy ustawili się w rzędzie. Gospodynie śpiewały, sołtys przemawiał, dzieci tańczyły. Wóz strażacki pojechał po babcię, a kiedy wrócił, zaintonowano 200 lat.

 

Otwierają się drzwi… Pusto. Babci nie przywieźli! Została na krzesełku przed swoim domem.

 

Pojechaliśmy tam. Podniosła smutne oczy i powiedziała: Nie warto tak długo żyć.

 

Na miejscu urodzin strażacy wciąż czekali , choć reszta już poszła. Kamera filmuje, ale nikt nic nie mówi, ani nie robi. Tylko jeden z nich trącił kolegę i pokazał zmięty goździk na trawie. O, kwiatek ci upadł! Popatrzyło kilku. Rzeczywiście. Niech leży.

 

Film dokumentalny wtedy nie powstał. Nie było z czego robić. Dziś myślę, że gdyby ktoś go jednak nakręcił, film byłby znakomity.

 

Grażyna Ogrodowska 

 

 

 

 

Długowieczność

 

Długowieczność – długość życia człowieka, zwierzęcia, bądź drzewa wyższa od oczekiwanej.

 

Wpływ na długowieczność mają różne czynniki. Głównie są to uwarunkowania genetyczne (odpowiadają w 20-30% za długowieczność), styl życia, a także klimat danego kraju. Przypadkami skrajnej długowieczności są tzw. superstulatkowie, czyli osoby, które przekroczyły 110 lat.

 

Długowieczność na ziemiach Polski

Długowieczność na przestrzeni wielu wieków była tematem artykułów wielu polskich encyklopedii. Według krążących legend, najdłużej żyjącą Polką była Łucja Uczcikowa (ur. 13 grudnia 1709 roku, mieszkanka Kosiarek, żyjąca przy swoim prawnuku), która w roku 1876 liczyła 166 lat, zaś najdłużej żyjącym mężczyzną był Dymitr Grabowski, który dożył 168 lat.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%82ugowieczno%C5%9B%C4%87


#GrażynaOgrodowska