Zupa krem z zielonych szparagów

Zupa krem z zielonych szparagów – Genialna, prosta, sezonowa zupa, rodem z restauracji z gwiazdkami Michelin. Po prostu znakomita!

Kupiłem ostatnio sporo szparagów, bo je uwielbiam, a teraz w sezonie są dobre i tanie. Pozostało mi jednak sporo zdrewniałych końcówek, które nadają się tylko do zupy. Przeszukałem internet w poszukiwaniu dobrego przepisu, ale nie znalazłem nic ciekawego, więc zadzwoniłem do mojego kolegi, który prowadzi restaurację z dwoma gwiazdkami Michelin. Ta zupa krem z zielonych szparagów to właśnie jego przepis.

 

To zadziwiające jak wiele beznadziejnych, skomplikowanych i chybionych przepisów jest na zupę z zielonych szparagów. Jeżeli ma się tylko odrobinę wyobraźni smakowej, natychmiast stwierdza się, że to bardziej są jarzynówki i kartoflanki, niż zupy szparagowe.

 

Zbyt wiele składników, za dużo płynu na zbyt mało szparagów i inne tego typu gastronomiczne wtopy gwarantują, że domowy kucharz zabije delikatny smak szparaga nadmiarem ingrediencji, lub zbytnio go rozwodni, jeżeli będzie postępował według znalezionych przeze mnie przepisów.

 

Szparag to bardzo delikatne i wysublimowane warzywo i wymaga, żeby podejść do niego z odpowiednią atencją, a nie traktować go, jak za przeproszeniem, zwykłą, pospolitą marchewkę.

 

Poniższy przepis wysępiłem od mojego kolegi, który prowadzi restaurację z gwiazdkami Michelin. Jest niezwykle prosty, szybki i nieskomplikowany, ale przede wszystkim wydobywa w pełni smak szparaga.

 

 

 

Zupa krem z zielonych szparagów

 

 

 

 

Zupa krem z zielonych szparagów

 

500 g świeżych, zielonych szparagów

 

1 duża cebula

 

2 łyżki stołowe masła

 

600 ml wody i jedna bulionetka warzywna, lub 300 ml wody i 300 ml dobrego domowego, skoncentrowanego bulionu warzywnego

 

400 ml tłustej słodkiej śmietanki 36%

 

sól i pieprz do smaku

 

 

 

 

1. Umyj szparagi i odłam zdrewniałe końcówki. (Jeżeli złapiesz szparaga za główkę i pociągniesz drugą ręką za końcówkę w dół, złamie on się w miejscu, poniżej którego szparag jest zdrewniały i nie nadaje się do jedzenia.

 

2. Pokrój cebulę w drobną kosteczkę i zeszklij ją na maśle. Dodaj zdrewniałe końcówki i pozwól im się szklić razem z cebulką.

 

3. Zalej 300 ml wody i pogotuj na średnim ogniu, aż szparagi zmiękną i oddadzą wywarowi swój smak.

 

4. Odcedź i odciśnij cebulę i szparagi przez sitko.

 

5. Resztę szparagów pokrój w dosyć cienkie talarki, ale zachowaj górne, najdelikatniejsze jego części i główki.

 

6. Talarki ze szparagów zeszklij na maśle, zalej przecedzonym wywarem ze szparagów i gotuj chwilę do zmięknięcia talarków, a potem dokładnie zmiksuj.

 

7. Dolej resztę wody i dodaj bulionetkę, lub dolej wywar warzywny. Po czym zabiel całą gęstą śmietaną i podgrzej niemal do punktu wrzenia, ciągle mieszając.

 

8. Dorzuć główki szparagów i pokrojone dość grubo jego górne, najdelikatniejsze części, tuż pod główką. Poczekaj aż zmiękną, ale nadal będą jędrne i chrupiące. Posól i popierz do smaku.

 

Gotowe!!!

 

 

Zupę krem z zielonych szparagów podaje się z groszkiem ptysiowym, lub grzankami, ale jeśli chcecie zrobić wrażenie, możecie podawać je tak, jak robi to mój przyjaciel w swojej restauracji, czyli z popcornem.

 

Jeżeli chcecie czasami urozmaicić smak zupy, możecie spokojnie dodać do niej serek topiony.

 

SMACZNEGO!!!

 

 

 

 

Przewodnik Michelin

Przewodnik Michelin (fr. Guide Michelin) – seria przewodników po krajach świata, wydawanych przez francuskie przedsiębiorstwo Michelin. Pierwsza edycja, opisująca Francję, ukazała się w 1900 roku.

 

 

Przewodniki Michelin dzielą się na serię przewodników gastronomicznych (Czerwone przewodniki), opisujących hotele i restauracje, oraz serię przewodników turystycznych (Zielone przewodniki). W obydwu seriach zamieszczane są oceny obiektów, którym przyznawane są gwiazdki według trzystopniowej skali.

 

 

Termin przewodnik Michelin powstał wraz z opublikowaniem pierwszego „Czerwonego przewodnika” Michelin (fr. le guide rouge) – najstarszego i najbardziej popularnego przewodnika po europejskich hotelach i restauracjach. Obecnie czerwone przewodniki publikowane są przez Michelin w ponad 12 krajach. Wraz z upływem czasu Michelin wprowadziło na rynek także kilka serii przewodników turystycznych: Guide voyageur pratique (samodzielne podróżowanie), Guide Gourmand (smakosz), Guide escapade (krótki odpoczynek) i Guide coup de coeur (hotele z charakterem). W Polsce są to serie: Zielony przewodnik, Udane wakacje i Udany weekend, wydawane na licencji Michelin przez Wydawnictwo Bezdroża.

 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przewodnik_Michelin


#Zupa