Zrobić dowcip z “Łomem”

Zrobić dowcip z “Łomem” – przezabawna, ale trochę straszna anegdota o Tadeuszu Łomnickim, która chyba mówi wiele o jego dziwnej osobowości.

Aktor, Sławomir Głazek opowiada o swoich czasach w Szkole Aktorskiej i jak pewnego dnia Tadeusz Łomnicki postanowił z nim zrobić dowcip.

Tekst czytelny na komórce:
https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/10219470486887271

Zrobić dowcip z Łomem

Zrobić dowcip z “Łomem”

SŁAWOMIR GŁAZEK: Spotykam Nauczyciela (bo tak chciał żeby o nim mówić) na parterze w PWST i ten mówi do mnie:

“Idziesz do bufetu?”.

Ja mówię, że tak.

Na co on:

“Zrobimy dowcip… Ja zejdę pierwszy, ty chwilę odczekaj i jak zejdziesz i mnie zobaczysz, to powiedz głośno: Cześć Tadzik!” (byłem wtedy na pierwszym roku).

Schodzę, widzę Łoma w towarzystwie studentów i profesorów i mówię na cały głos:

“Cześć Tadzik!”.

Zapadła cisza. On ogarnął włosy ręką, uniósł się trochę nad ziemią (takie miałem wrażenie) i swoim wyimpostowanym głosem rzucił:

“Ty ch**u! Do profesora… Tadzik?!”.

No i tak zrobiliśmy razem dowcip…

Tadeusz Łomnicki

Tadeusz Łomnicki (ur. 18 lipca 1927 w Podhajcach, zm. 22 lutego 1992 w Poznaniu) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog oraz założyciel i pierwszy dyrektor warszawskiego Teatru na Woli. Dorobek artystyczny Łomnickiego obejmuje 82 role sceniczne, 51 ról filmowych, 26 ról w spektaklach teatru TV, 12 reżyserii teatralnych. Dwie spośród jego sztuk – „Noe i jego menażeria” i „Kąkol i pszenica” doczekały się realizacji. Uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów w historii polskiej kinematografii.

Był aktorem o nieograniczonych, jak pisano, możliwościach wyrazu i umiejętnościach przeistaczania się. Do historii teatru przeszły jego role Orestesa w Ifigenii w Taurydzie Goethego, Artura Ui w Karierze Artura Ui Brechta, Solonego w Trzech siostrach Czechowa, Łatki w Dożywociu Fredry, Kapitana Edgara w Play Strindberg Dürrenmatta w reżyserii Andrzeja Wajdy – wszystkie w Teatrze Współczesnym, a także jego Prysypkin w Pluskwie Majakowskiego w Teatrze Narodowym oraz Horodniczy w Rewizorze Gogola i Sager w Stalinie Salvatore’a w Teatrze TV.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_%C5%81omnicki

Sławomir Głazek

W 1987 roku ukończył warszawską PWST i zadebiutował rolą Kudeliusa w “Lecie” Tadeusza Rittnera w reż. Aleksandry Śląskiej. Od tegoż roku jest w zespole Teatru Polskiego. Występuje również w przedstawieniach impresaryjnych, filmach, serialach i spektaklach Teatru Telewizji. Na scenie Teatru Polskiego w Warszawie stworzył już ponad 30 ról, współpracując z wybitnymi polskimi reżyserami.

www.terazteatr.pl/artysci/slawomir-glazek,bio,6458


#TadeuszŁomnicki