Zdjęcia jak malowane

Zdjęcia jak malowane – Bardzo lubię malarstwo Edwarda Hoppera,

zdjęcia jak malowanedlatego zapewne podobają mi się zdjęcia Richarda Tuschmana, które są inspirowane jego malarstwem…

Hopper Meditations: Photo by Richard Tuschman

Montaż fragmentu zdjęcia i oryginalnego obrazu.

Edward Hopper

Edward Hopper przyszedł na świat w amerykańskiej rodzinie holenderskiego pochodzenia. Ojciec uzyskiwał niezłe dochody z handlu, co pozwalało Hopperom zaliczać się do amerykańskiej klasy średniej. W latach 18991900 Edward kształcił się w Correspondance School of Illustraiting w Nowym Jorku, następnie (19001906) uczęszczał do New York School of Art. Od 1905 roku pracował w agencji reklamowej, jednak już w kolejnym roku trzykrotnie udawał się w podróż do Europy. Najwięcej czasu spędził wówczas w Paryżu, samodzielnie studiując malarstwo.

W 1908 r. osiedlił się w Nowym Jorku. Miał pracownię przy Washington Square North 3, tam malował przez całe swoje życie – ponad pięćdziesiąt lat. Miesiące letnie spędzał w South Truro na półwyspie Cape Cod. W 1930 r. kupił tam działkę i wybudował dom z pracownią.

Po raz pierwszy uczestniczył w wystawie w nowojorskim Harmonie Club. W 1913 r. wziął udział w znaczącej wystawie sztuki nowoczesnej Armory Show, prezentując obraz pt. Żeglowanie. W kilku kolejnych latach tworzył niewiele, intensywnie zajął się malarstwem na początku lat dwudziestych. Jego pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w 1922 roku, w Whitney Studio Club. Rok później zaprezentował sześć akwarel wBrooklyn Museum.

W 1924 r. ożenił się z malarką Josephine Nivison. Byli przeciwieństwami: Hopper był zamkniętym w sobie, nieśmiałym konserwatystą, a jego żona – osobą otwartą, towarzyską, o liberalnych poglądach. W kolejnych latach artysta wiódł spokojne życie, na co pozwalało zainteresowanie jego pracami ze strony kolekcjonerów. Ceny za obrazy Hoppera rosły, i nie zaszkodził im nawet wielki kryzys – w latach 30. amerykańskie muzea płaciły za nie tysiące dolarów.

W 1933 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku zorganizowało pierwszą wystawę retrospektywną Hoppera. W latach 30. i na początku lat 40. artysta malował dużo, pod koniec lat 40. tworzył mniej, głównie z powodów zdrowotnych. W latach 50. i 60. powstało jeszcze wiele znaczących prac.

Zmarł w swoim nowojorskim studio, w 1967 roku.

Pink Bedroom (Daydream), 2013

Richard Tuschman – Pink Bedroom (Daydream), 2013

Link do strony:…
https://kempinsky.pl/richardtuschman.com/#/Fine%20Art%20Portfolios/HOPPER%20MEDITATIONS/1/


#fotografia #EdwardHopper #RichardTuschman