ZASP popiera anulowanie

W dobie głośnego utyskiwania na temat pogwałcenia demokracji i prób przywłaszczenia sobie teatru publicznego pod hasłami z rodzaju “Teatr jest nasz”, warto przytoczyć zdanie ZASP, które popiera decyzję Marszałka o unieważnieniu konkursu.

 

zasp logoGCoraz głośniej jest o tym, że w Toruniu miała miejsce ustawka i, że ten jazgot na temat pogwałcenia demokracji, jest jedynie odgrywaniem komedii ludzi, którzy maja na uwadze tylko i wyłącznie swoje własne interesy i pod przykrywką, że kierują się dobrem teatru, załatwiają swoje własne sprawy.

Nie mam tu oczywiście na myśli wszystkich, którzy protestują, bo znam wielu z nich i nie posądzam ich o żadne niecne zamiary, ale prawda jest taka, że duża część protestujących po prostu została zmanipulowana.

Warto zatem przytoczyć stanowisko ZASP, które POPIERA unieważnienie konkursu i stwierdza, że kandydat zarekomendowany przez komisję konkursową nawet nie ma kwalifikacji zawodowych.

ZASP nie tylko popiera decyzję Marszałka, ale zwraca w bardzo ostry sposób uwagę na ustawkę “spółdzielni teatralnej”: “teatr to nie jest grupa amatorów wspólników…”

I proszę pamiętać, że ZASP jest tak naprawdę jedyną gildią zawodową artystów o ogólnopolskim znaczeniu.

A zatem stanowisko ZASP:

 

Szanowny Prezesie, Drogi Olgierdzie

W tej sytuacji absolutnie popieramy decyzję o anulowaniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. W. Horzycy w Toruniu.
Uważamy, i z całą mocą to podkreślamy, że dyrektorem publicznego teatru musi być osoba o profesjonalnych kwalifikacjach, posiadająca odpowiednie doświadczenie i udokumentowane osiągnięcia, obdarzona zaufaniem i wiarygodna.
Dlatego rozumiemy i popieramy stanowisko Zarządu i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego o anulowaniu tego konkursu.
Nasza wypowiedź wynika także z konieczności przypomnienia kolegom, zainteresowanym działaczom i publiczności, że naczelnym celem, jaki głosi nasze Stowarzyszenie, jest zasada propagowania sztuki teatru na najwyższym możliwie poziomie artystycznym profesjonalnym i moralnym.
Jednocześnie przypominamy, że Sekcja Reżyserów wielokrotnie zwracała uwagę na obowiązujące zasady ( i ich respektowanie) dotyczące spraw wyboru dyrektorów i konkursów, komisji konkursowych itp. (dostępna dokumentacja w tej innych sprawach ), szczególnie ważna jest sprawa powoływania do komisji i odpowiedzialności za decyzje.
Rozumiemy, że toruńska sprawa może przypomnieć nam, że teatr to nie jest grupa amatorów wspólników, ale odpowiedzialna instytucja publiczna, która musi transmitować ważne wartości i idee społeczne dla wspólnego dobra.
Na to mamy nadzieję
Pozdrawiam

prof.(AT) dr hab. Andrzej Pawłowski
(Przewodniczący Sekcji Reżyserów ZASP)

link do źródła:
https://kempinsky.pl/jacekrzysztof.blog.onet.pl/

_____________________________________________________________________________
#teatr