Zapytaj siebie jak się czujesz!

Zapytaj siebie jak się czujesz! – Codziennie pytamy się innych, a inni pytają się nas o mnóstwo rzeczy, ale kto pyta nas jak się czujemy i naprawdę obchodzi go odpowiedź?

Warto codziennie poświęcić chwilę samemu sobie. Ja robię to późnym wieczorem, tuż przed pójściem do łóżka. Siadam sobie cichutko w kąciku między oknem, a lodówką w kuchni i medytuję. Tak! Medytuję! Bo tak można to nazwać, a w rzeczywistości robię sobie spokojne podsumowanie dnia. Myślę o odniesionych w trakcie dnia małych sukcesach i porażkach, wyciągam wnioski i próbuję odnieść to wszystko do największej wartości, jaką jest nasze zdrowie i życie i żebyśmy w nim czuli się dobrze, komfortowo i szczęśliwie. Więc jest w istocie forma medytacji. Warto jest kilka chwil w 100% poświęcić samemu sobie.
Pomyślcie jak rzadko ktoś pyta się jak się czujemy i naprawdę jest zainteresowany odpowiedzią, a skoro tak jest: sam zapytaj siebie jak się czujesz!

 

 

 

Zapytaj siebie jak się czujesz!

 

 

 

 

Zapytaj siebie jak się czujesz!

7 pytań, które powinniśmy sobie zadać każdego dnia

Każdego dnia mamy mnóstwo pytań i wymagań w stosunku do innych – znajomych, rodziny. A zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak często sami zadajemy sobie pytania? Jeżeli Wasza odpowiedź brzmi – nigdy lub prawie nigdy –  przedstawiam Wam siedem pytań, które powinniśmy sobie zadać każdego dnia. Pomogą Wam w tym, by optymistyczniej spojrzeć na codzienność oraz może nieco zmienić sposób myślenia na temat sytuacji, które się Wam przydarzyły.

 

1. Czego nowego się dzisiaj nauczyła(e)m?

Człowiek uczy się przez całe swoje życie – to jest niepodważalny fakt. Ostatnie badania dotyczące nauki potwierdziły, że jeżeli trenujemy swój mózg i ciągle się uczymy, to z czasem będziemy się czuli lepiej, będziemy w stanie sprawniej podejmować trudne decyzje, a także pomoże nam to, by szybciej orientować się w sytuacji, w której się aktualnie znaleźliśmy. Nie ma znaczenia czy nauczymy się w danym dniu nowych słów w języku obcym, czy obsługi ekspresu do kawy naszych znajomych – każda nowa informacja i umiejętność sprawia, że nasz umysł pracuje szybciej i lepiej.

 

2. Jak się czuję?

To jest moment, w którym należy podkreślić, ze nie należy się troszczyć jedynie o swoje zdrowe psychiczne, choć oczywiście, Wasz stan emocjonalny również jest niezwykle istotny. Natomiast niestety, wciąż wśród społeczeństwa króluje błędne przekonanie, że organizm a psychika to dwie oddzielne kategorie. Pamiętajcie, że jesteście jednym wielkim skomplikowanym i złączonym systemem, w którym każdy krok ma znaczenie dla całego ciała. Zwracajcie zatem uwagę na nagłe zmiany nastrojów oraz myśli, nie pielęgnujcie w sobie nienawiści i gniewu. Każdy nierozwiązany problem prędzej czy później odbije się również na Waszym zdrowiu w postaci choroby, depresji czy nadmiernego pobudzenia. A są to rzeczy wybitnie niepożądane w życiu każdego z nas.

 

3. Jak inni poczuli się dzięki mnie?

Nasz postawa wobec innych, jest w rzeczywistości lustrzanym odbiciem tego, jak postrzegamy samych siebie. A to wiąże się z tym jak rozumiemy świat oraz w jaki sposób w nim funkcjonujemy. Bądźcie wyrozumiali dla innych. Fraza „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” zdaje się być banalna, ale jest całkowicie prawdziwa.

 

4. Co mogę zrobić jutro nieco lepiej?

Nikt z nas nie jest idealny. Każdego dnia popełniamy drobne błędy, które niekiedy mogą urosnąć do ogromnych rozmiarów. Dlatego też bardzo ważne jest, byście z rozsądkiem podeszli do swoich potknięć i zamiast się na nich skupiać, po prostu wyciągać wnioski oraz starać się w przyszłości już ich nie powtarzać. Pamiętajcie, że gdybyśmy byli perfekcyjni, to świat byłby okrutnie nudny.

 

5. Za co jestem dzisiaj wdzięczna(y)?

Wdzięczność nie jest czymś abstrakcyjnym bez formy. Jest jedną z najpotężniejszych broni, które mamy w swoim arsenale, a mimo to rzadko z niej korzystamy. Poświęćcie kilka minut dziennie, aby zapisać na kartce papieru te rzeczy, za które jesteście wdzięczni. Prowadzi to do większej satysfakcji z życia, a także pomoże wzmocnić Wasze relacje z innymi.

 

6. Co sprawiło, że była(e)m dzisiaj zestresowany?

Stres jest cichym zabójcą szczęścia. Jeżeli wciąż obijamy się o ścianę negatywnych emocji, która działa jak ping-pong – to nie będziemy w stanie przejąć kontroli nad swoim życiem. To jedynie sprawi, że będziemy ciągle zmęczeni i rozdrażnieni.

 

„Mamy dziesiątki możliwości, aby naładować swoje telefony. Przenośne ładowarki, kable, lepsze baterie itd., ale w jaki sposób traktujemy samych siebie? Nasza energia musi spaść do 5%, abyśmy się zorientowali, że potrzebujemy snu i odpoczynku. To musi się skończyć.

 

7. Co sprawiło, że się dzisiaj uśmiechnęłam(ąłem)?

Każdy zasługuje na to, by swój dzień kończyć będąc uśmiechniętym i gotowym na nowe przygody. Pomyślcie tylko, o ile lepiej byście spali, gdyby Wasz umysł był zapełniony pozytywnymi myślani. Ma to znaczenie również w tych dniach, w których wszystko jest na opak. Co ciekawe, ważne jest zatem by nauczyć się autoironii, która pomaga nam wyjść z trudnych sytuacji w nieco łagodniejszy sposób.

 

Katarzyna Jacher

 

https://destrudo.pl/7-pytan-ktore-powinnismy-sobie-zadac-kazdego-dnia/


#Psychologia