Zamiast się poddać, czyli hiacynty

Zamiast się poddać, czyli hiacynty – może to bajka, może przypowieść, a może prawdziwa historia, ale na pewno o prawdziwej miłości.

W odpowiedzi na mój trochę cyniczny wpis o miłości Aurora napisała piękną odpowiedź o prawdziwej miłości, która zamiast się poddać, naprawia.

 

Zamiast się poddać, czyli hiacynty

 

Zamiast się poddać, czyli hiacynty

Chciałabym opowiedzieć Ci bajkę…

Nie, nie bajkę – prawdziwą historię. O dotrzymywaniu obietnic, w świecie, w którym dane słowo już nic nie znaczy i o miłości po grób, w czasach, w których bliskie relacje zdają się być czymś śmiesznym i krępującym.

Było kiedyś dwoje ludzi, poznali się, pokochali, po różnych perypetiach pobrali. Nie ważne co mówili o nich inni, o tym jak z zewnątrz wyglądało to małżeństwo, ważne było to na czym oni budowali swoje życie.

On w dniu pierwszej rocznicy ślubu przyniósł swojej żonie hiacynta. I obiecał, że każdego roku przyniesie jednego więcej.

Na pozór, ot tak, złożona obietnica, nikt nie przywiązałby do niej większej wagi. Ale On co roku dotrzymywał słowa. Mijały lata, a On w dniu każdej rocznicy przynosił o jeden kwiat więcej.

Upłynęło ponad pięćdziesiąt lat, przez te wszystkie lata, gdy tylko coś się psuło, Oni to naprawiali, zamiast się poddać – choć tak na pewno byłoby łatwiej. Był 5 marca 2011 roku. On jak co roku pojechał do ogrodnictwa po hiacynty. Przywiózł je do domu koło południa, zawołał „Danusiu…”, przewrócił się i już nigdy nie wstał – przyjechało pogotowie, stwierdzono zgon.

I na tym można by skończyć, ale ktoś, kto istniał dzięki nim, kto istniał między innymi dzięki ich miłości, hiacynty, które On przyniósł tego dnia do domu, po przekwitnięciu zabrał i wkopał w ogrodzie (co prawda mówiono, że to bez sensu, przecież one nigdy, przez tyle lat się w tej ziemi nie przyjmowały). Ale wiesz, te ostatnie hiacynty, które On przyniósł co roku zakwitają.

miłość

1. «głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie»
2. «silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich»
3. «poczucie silnej więzi z czymś, co jest dla kogoś wielką wartością»

#miłość