Zachować stołek

Podam wam prosty przepis na to, jak będąc całkowicie niekompetentnym dyrektorem teatru możecie bez problemu obłowić się i zachować stołek:

 

Zachować stołekOd kilku sezonów z przerażeniem przyglądam się temu, co dzieje się w publicznych teatrach, kiedy to całkowity brak kompetencji dyrektorów wygrywających ustawione konkursy doprowadza do ruiny następne teatry.

I nie mówię tu tylko o ruinie finansowej, ale także, a może przede wszystkim artystycznej.

Równocześnie nie mogę się przestać dziwić, jak wielu z tych aparatczyków udaje się wbrew temu co robią tak długo zachować stołek.

Kilka dni temu dotarła do mnie wiadomość, że w końcu po dwóch i pół sezonach amatorskich rządów jednego z takich dyrektorów, którego nadrzędnym mottem było, jak się samemu obłowić reżyserując ile się da i co się da, równocześnie nie wpuszczając broń Boże lepszych reżyserów niż on sam, bo a nuż się wyda, jaką jest miernotą reżyserską – ściągnął w końcu ów teatralny gigant do mojego ulubionego teatru prawdziwego reżysera z krwi i kości.

Wybuchnąłem w radosnym okrzyku zadowolenia, że być może w końcu ten as teatru poszedł po rozum i zmieni kierunek teatru, który zmierza od jego nastania nieuchronnie ku przepaści.

Przyznaję ze wstydem, że przez głowę przemknęła mi nawet niepokorna myśl, że być może w jakimś stopniu się do tego przyczyniłem…

Ale nie! Wystarczyło przeczytać zapowiedzi na resztę tego sezonu, żeby zrozumieć, jak głęboko się myliłem.

Znowu niestety w kolejce czeka niekończący się rząd reżyserów klasy C z asem tego teatru na czele.

Nie pozostaje więc mieć żadnych złudzeń i powiedzieć w końcu głośno o co chodzi.

A chodzi po prostu o to, aby zachować stołek.

Przepis na to jest niebywale prosty:

Reżyserujecie sami ile się da i co się da nie mając pojęcia o dyrektorowaniu teatrem.

Nabijacie sobie kieszenie i nie zważacie na żadne głosy krytyki, ani recenzentów, ani publiczności, a już na pewno nie swoich pracowników.

I raz w sezonie sięgacie, po albo jakieś modne nazwisko, które zagwarantuje wam sukces medialny, na który będziecie mogli powołać się na dywaniku u urzędników miasta lub województwa, albo sięgacie raz w sezonie po prawdziwego reżysera z krwi i kości, który będzie waszym argumentem w rozmowach z zespołem, który lada dzień chciał już was wywieźć na taczkach.

Ot i przepis na to, jak zachować stołek gotowy.

Zatykacie w ten sposób usta wszystkim, którzy mają czelność zwrócić uwagę na wasz brak kompetencji, a wy możecie sobie dalej spokojnie się obławiać.

Amen

 

Synonimy do wyrażenia nachapać się:

dojść do majątku, dorobić się, nabić kabzę, nabić kieszenie, nachapać, nagromadzić, naładować kabzę, naładować kieszenie, napchać kabzę, napchać kieszenie, obłowić się, obrosnąć w pierze, obrosnąć w pióra, obrosnąć w piórka,odkuć się, stać się bogatym, stać się majętnym, wypchać kabzę, wypchać kieszenie, wzbogacić się, zarobić, zbić forsę, zbić fortunę, zbić kasę, zbić kokosy, zbić miliony, zbić pieniądze, zrobić kasę, zrobić majątek, zrobić szmal,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/nachapa%C4%87+si%C4%99

 

Zachować stołek:

stołek

1. «mebel służący do siedzenia, niemający oparcia»
2. pot. «wysoki urząd, stanowisko»
https://sjp.pwn.pl/sjp/;2524304

 

#teatr