Zabłąkany tranzystor amerykański

Zabłąkany tranzystor amerykański – o tym, jak Bohdan Łazuka w latach 60, próbował kupić tranzystor pasujący do polskiego prądu.

W trakcie tourne po USA, Bohdan Łazuka, próbował znaleźć radio pasujące do polskich warunków  w końcu dowiedział się, jak odnaleźć zabłąkany tranzystor amerykański.

 

 

 

Zabłąkany tranzystor amerykański

 

 

 

 

Zabłąkany tranzystor amerykański

Bohdan Łazuka w czasie tourne po Stanach kupował bratanicy radio tranzystorowe.

 

Był rok 1965, tranzystor to był luksus, a żona go prosiła, by pamiętał, że prąd w Polsce jest inny.

 

– I ja powtarzałem to, nie bacząc, że chodzi przecież o radio na baterie.

 

Po kilku upewnieniach się sprzedawca odpowiedział, by mnie uspokoić:

 

– Ale radio nie wie, gdzie się znajduje.

 

 

 

 

Sieć niskiego napięcia

Sieć niskiego napięcia (nn) – sieć elektroenergetyczna, która dostarcza energię elektryczną do indywidualnych odbiorców.

 

W Europie i większości krajów świata lokalna sieć elektroenergetyczna tzw. „niskiego napięcia“, tzn. doprowadzona bezpośrednio do odbiorców indywidualnych dostarcza prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz, pod napięciem fazowym 230 V. Odbiorcy wymagający nieco większej mocy dostarczanej zasilani są z sieci trójfazowej o napięciu międzyfazowym 400 V.

 

W Europie kontynentalnej stosowano napięcie 220 V, a w Wlk. Brytanii – 240 V. W połowie lat 90. XX w. połączono sieci. Zdecydowano o ustaleniu napięcia 230 V (zob. napięcie sieciowe).

 

W USA, Japonii i niektórych innych krajach poza Europą standardy sieci elektroenergetycznej są inne, np. 60 Hz, pod napięciem 127 V (zob. też częstotliwość napięcia).

 

W USA stosuje się rozprowadzenie energii po osiedlu mieszkalnym dwuprzewodową jednofazową linią średniego napięcia. Niskie napięcie uzyskuje się przy każdym budynku niezależnie, z niewielkiego lokalnego transformatora niskiego napięcia umieszczonego na słupie w charakterystycznej walcowej obudowie, lub w szafie ulicznej. Transformator niskiego napięcia posiada uzwojenie wtórne 240 V, pośrodku którego jest odczep. Z uzwojenia wtórnego transformatora prowadzi do budynku trójprzewodowa linia niskiego napięcia dostarczająca napięcie dwufazowe 120/240 V. Przewód prowadzący od odczepu transformatora jest lokalnie uziemiony i pełni rolę przewodu neutralnego w obwodach oświetleniowych i gniazdowych 120 V. W obwodach gniazdowych 240 V przewód neutralny nie występuje.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sie%C4%87_niskiego_napi%C4%99cia


#Radio