WYKLUCZENI Z ŻYCIA

Z ogromną przykrością przeczytałem dziś wiadomość, że nowy Pan Dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, postanowił zwolnić nestorów tej sceny – Pana Franciszka Pieczkę i Kazimierza Kaczora.

I wcale do mnie nie przemawiają argumenty, że ci panowie mają już prawo do emerytury i że mogą kontynuować granie na zasadach gościnnych, że nie stracą kontaktu z teatrem, że trzeba zwolnić miejsce młodym i że dożywotnie etaty są przeżytkiem PRLu.

Zbyt często byłem świadkiem, jak używało się takich właśnie argumentów, żeby pozbyć się niewygodnych osób i obstawić się w ich miejsce swoimi.

Zbyt wiele razy widziałem, jak starsi aktorzy potraktowani w ten właśnie sposób, szybko więdli, tracili swoje miejsce w świecie, poczucie przydatności i że są komuś jeszcze potrzebni. Taka decyzja dla nich była wykluczeniem z zawodu i z życia i w efekcie umierali przedwcześnie.

To są prawdziwe ludzkie dramaty, które zbyt łatwo tachluje się takimi urzędniczym bełkotem i jako człowiek teatru, nie mogę zrozumieć tego inaczej, niż, że w imię swoich partykularnych interesów skazuje się takich ludzi na śmierć.

kazimierz kaczorNie jestem także w stanie zrozumieć, jak jakikolwiek zdrowy na umyśle dyrektor może się ze swojego teatru pozbywać tak znakomitych aktorów, żeby “zrobić miejsce młodym”. Z mojego doświadczenia w zawodzie wynika, że przyciągnąć do swojego teatru aktorów takiej rangi, jest niezwykle trudno – w odróżnieniu od młodych, którzy z łatwością zmieniają miejsce pracy i zamieszkania i nie widzą problemu w występowaniu gościnnie.

No chyba, że ci Panowie już są niesprawni aktorsko, ale o  ile mi wiadomo obaj mają się znakomicie i są w świetnej formie aktorskiej, grają w wielu tytułach i są w pełni przydatni dla teatru.

Skoro tak, to dlaczego się ich zwalnia?

Emerytura jest prawem i przywilejem i odchodzi się na nią, żeby móc przestać pracować, a nie, żeby pracować dalej.

Jeżeli więc Nowa Dyrekcja chce, żeby ci Panowie grali, niech nie wypycha się sianem i pięknosłowiem i pozwoli im grać, czyli pracować dalej. A jeżeli uważa, że tacy aktorzy nie mają już miejsca w Nowym Repertuarze, to biada takiemu teatrowi (z małego t)

Amen

_______________________________________________________________________________
#FranciszekPieczka #KazimierzKaczor #TeatrPowszechny