Wszystko zależy od obycia

Wszystko zależy od obycia –  Jerzy Handzlik, jak nikt inny, potrafi w kilku dowcipnych i dobitnych słowach zawrzeć całą esencję problemu.

Tym razem Jerzy wziął na warsztat podstawowe potrzeby człowieka i ma tezę od czego one zależą: według Jerzego, wszystko zależy od obycia.

 

 

Wszystko zależy od obycia

 

 

WSZYSTKO ZALEŻY OD OBYCIA

Wszystko zależy od obycia,
Komu poezja, komu proza życia.

Jerzy Handzlik

 


Jerzy Handzlik

Ur. 1958 r. w Bielsku-Białej. Polonista z wykształcenia (ukończył Uniwersytet Śląski), nauczyciel języka polskiego oraz esperanto, poeta, autor aforyzmów, piosenek i dramatów, a także radiowiec oraz wydawca. Handzlik wykorzystuje język esperanto m. in. wystawiając autorskie spektakle w tym języku w Polsce i na świecie.

Z teatrem związał się w latach 70. W latach 80. przetłumaczył na język esperanto i współreżyserował następujące spektakle: Jorinda i Jorindel dla Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, O Zwyrtale Muzykancie dla Teatru Lalkowego Rabcio w Rabce (reżyseria językowa), Dom na granicy S. Mrożka dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Fasada dla Białostockiego Teatru Lalek w Białymstoku.

Ukończył kurs pisania w Collegium Civitas. Na zlecenie miasta Białystok napisał w języku esperanto monodram Ludoviko-Lazaro (reż. Jakub Abrahamowicz), który grany był w dziewiętnastu krajach. Od kilku lat jest jurorem Złotych Masek woj. śląskiego. Na stałe współpracuje z radiem Bielsko i prowadzi oficynę wydawniczą.

Strona gdzie można kupić fraszki Jerzego Handzlika:

https://ksiegarniaklimczok.pl/ksiazka/Handzlik-Jerzy/Platki-i-kolce,klimcIT13EHW1

 

obycie

dopuszczalne w grach (i)

obycie

1. umiejętność odpowiedniego zachowania się; ogłada, polor;
2. oswojenie się z czymś wskutek ciągłego obcowania, stykania się z czymś

https://sjp.pl/obycie

 

Hierarchia potrzeb

Hierarchia potrzeb (ang. needs hierarchy) – sekwencja potrzeb od najbardziej podstawowych (wynikających z funkcji życiowych), do potrzeb wyższego poziomu, które aktywizują się dopiero po zaspokojeniu niższych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hierarchia_potrzeb


#obycie