Wszyscy byliśmy dziećmi

Wszyscy byliśmy dziećmi – Piękny tekst na temat tego, kim byliśmy, kim staliśmy się i co straciliśmy po drodze z dzieciństwa do dorosłości.

Facebook przypomniał mi dziś fragment sztuki, który wstawiłem na swoją ścianę ponad 10 lat temu.
W obliczu szalejącej wojny i wszechobecnego Zła, wydaje mi się on być szczególnie ważny, ponieważ po obu stronach konfliktu, w tak chętnie pokazywanych przez tak zwane programy informacyjne palących się helikopterach, czołgach i pojazdach opancerzonych giną LUDZIE.
A co nas wszystkich łączy, niezależnie od krwi, koloru skóry i barw noszonych uniformów?
Otóż to, że kiedyś wszyscy byliśmy dziećmi.
Tylko gdzie się te dzieci podziały?

 

 

 

Wszyscy byliśmy dziećmi

 

 

 

 

Wszyscy byliśmy dziećmi

WSZYSCY NA WOJNIE TEŻ KIEDYŚ BYLI DZIEĆMI…..

“Ja jestem tym, co wyrosło z twojego dziecka. (mama nie może odpowiedzieć) Znalazłam swoje stare zdjęcie, na którym jestem malutka. I to był ktoś zupełnie inny, nie ja.

 

To był ktoś różowy i gruby, kto nigdy nie słyszał o chorobie albo samotności, ktoś kto ledwie zapłakał, a był karmiony, kto wyciągał do góry ręce i był brany na kolana, kto kopał, ale nikomu nie zrobił krzywdy, kto spał kiedy tylko chciał, wystarczyło, że zamknął oczy. Ktoś, kto zazwyczaj po prostu leżał i śmiał się do kolorowych plam krążących nad głową i pogryzał wieloryba w groszki, budził się i każdego dnia uczył się czegoś nowego, kto turlał się i ślinił na prześcieradło, kto czuł twoją rękę naciągającą na mnie kołderkę.

 

Taki był mój początek, a tyle z tego zostało. (nie użala się nad sobą)

 

Właśnie o to chodzi. To ktoś, kogo straciłam, właśnie samą siebie.”

 

Marsha Norman “Branoc Mamo” Tlumaczenie Rubi Birden

 

 

 

 

Marsha Norman

Marsha Norman (ur. 1947) – amerykańska dramatopisarka, laureatka Nagrody Pulitzera. Wyróżnienie otrzymała za sztukę ‘Night, Mother (Dobranoc Mamusiu). Prapremiera tego dramatu miała miejsce w John Golden Theatre w Nowym Jorku w 1983. W 1986 został on sfilmowany przez Toma Moore’a. Dostała też dwukrotnie nagrodę Tony.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marsha_Norman


#Dorosłość #Psychologia