Wstydu w TP nie mają

AKTUALNOŚCI Dzisiaj 09:17 | Magdalena Gill 0

– Opublikujemy dokumenty, związane z konkursem na dyrektora Teatru Polskiego po uzyskaniu zgody od kandydatów w nim startujących – ogłosił ratusz.

Oficjalny komunikat pojawił się na stronie bydgoszcz.pl. Urzędnicy informują, że komisja konkursowa oceniała kandydatów na dyrektora teatru według przyjętych jednogłośnie przez wszystkich członków kryteriów:
– kwalifikacje i przebieg pracy zawodowej (25 proc. całościowej oceny)
– koncepcja programowo-organizacyjna (50 proc.)
– rozmowa kwalifikacyjna (25 proc.).
„Po uzyskaniu zgody wszystkich kandydatów, którzy startowali w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy (co wynika z przepisów Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4 lutego 1994 r.)  i po przekazaniu protokołu posiedzenia komisji prezydentowi miasta, zostaną opublikowane wszystkie koncepcje programowe przedstawione przez poszczególnych kandydatów oraz protokół z posiedzenia komisji” – czytamy na stronie.

Chce ujawnienia wszystkich dokumentów
Ratusz opublikował komunikat, bo upublicznienia dokumentów konkursowych domaga się Bartosz Frąckowiak, zastępca Pawła Wodzińskiego – obecnego szefa teatru po tym, jak komisja konkursowa rekomendowała na to stanowisko aktora i reżysera Łukasza Gajdzisa.
– Mamy bydgoski – znany z Wrocławia – wariant POPiS-u – komentował Frąckowiak na swoim profilu na Facebooku, zaraz po ogłoszeniu tej informacji. Jeszcze tego samego dnia wysłał pismo do ratusza. Żądał ujawnienia „skanów koncepcji programowo-organizacyjnych, złożonych przez kandydatów, protokołów z prac komisji i wszystkich dokumentów wytworzonych w trakcie postępowania konkursowego, w tym wniosku o wykluczenie aktorki Martyny Peszko z komisji konkursowej, ze względu na zastrzeżenia do jej bezstronności wraz z informacją o nazwisku składającej ten wniosek osoby”. – Mam nadzieję, że wiceprezydent Iwona Waszkiewicz jako przewodnicząca komisji, która tak bardzo podkreślała transparentność całej procedury, zdecyduje się na publikację wszystkich dokumentów – komentował.

Wybrali Gajdzisa
Jak informują urzędnicy w oficjalnym komunikacie, komisja konkursowa obradowała w składzie:
– przedstawiciele miasta: Iwona Waszkiewicz – zastępca prezydenta i przewodnicząca komisji; Maciej Figas – dyrektor Opery Nova; Magdalena Zdończyk – dyrektor  Biura Kultury Bydgoskiej.
– przedstawiciele ministra kultury i dziedzictwa narodowego: Bernadeta Sondej – doradca podsekretarza stanu w resorcie; Ewa Dałkowska – aktorka Teatru Nowego w Warszawie.
– przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych Teatru Polskiego: Artur Szczęsny –  Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza; Roman Pietrzak – przewodniczący  Związku Zawodowego Pracowników Sceny w teatrze.
– przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych i twórczych:
Piotr Bogusław Jędrzejczak – wiceprezes zarządu głównego ZASP – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji; Dariusz Miłkowski – dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie, Stowarzyszenie Dyrektorów Teatru. W posiedzeniu wziął również udział Michał Gąsiorowski w charakterze eksperta z głosem doradczym – desygnowany przez organizację związkową działającą w Teatrze Polskim.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, na kandydaturę Łukasza Gajdzisa zagłosowało 5 członków komisji, 3 osoby poparły Pawła Wodzińskiego, a jedna wstrzymała się od głosu.
Łukasz Gajdzis ma objąć stanowisko szefa teatru od września. Kandydaturę musi zatwierdzić jeszcze prezydent Rafał Bruski.
https://kempinsky.pl/tygodnikbydgoski.pl/aktualnosci/ratusz-upubliczni-dokumenty-jesli-zgodza-sie-kandydaci-na-szefa-teatru

Czytaj też: Awantura o teatr po wyborze nowego dyrektora.


#teatrpolski #bydgoszcz