WSPOMNIENIE IRKA

Z wielkim smutkiem zamieszczam tu wspomnienie Olgi Ptak o niedawno zmarłym Irku Janiszewskim.

 

Znałem go, nie wiem, czy dobrze. Wiem, że był uczciwym człowiekiem. Mówił prawdę i zapłacił za to najwyższą cenę.

ostatnie pożegnanie

Zmarł Ireneusz Janiszewski

Reżyser, scenograf, adaptator.Urodził się 6 listopada 1975 roku. Ukończył reżyserię dramatu na krakowskiej PWST, a także religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował 12 kwietnia 1997 asystując u Mikołaja Grabowskiego przy „Obywatelu Pekosiu” Tadeusza Słobodzianka w Teatre Słowackiego w Krakowie. Współpracował z Krystianem Lupą i Mikołajem Grabowskim, którym wielokrotnie asystował.

znaczek1Zrealizował „Śluby panieńskie” Fredry w teatrze STU oraz na otwarcie Małej Sali Teatru Nowego w Poznaniu (główna nagroda aktorska na XXVII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych “Klasyka Polska” dla Katarzyny Krzanowskiej za rolę Anieli). Inscenizował i reżyserował „Antygonę” Sofoklesa w tarnowskim Teatrze im. Solskiego. Współpracował z Teatrem w Radomiu w ramach Festiwalu Radom Odważny, gdzie wyreżyserował „Punkiet” Szymona Wróblewskiego. Spektakl otrzymał nagrodę specjalną w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, był prezentowany na festiwalu EURODRAMA oraz w Warszawie i Gdańsku.

W katowickim Teatrze im. Wyspiańskiego wystawił „Matkę” Witkacego. Podjął współpracę dramaturgiczną z Krystianem Lupą przy realizacji „Zaratustry” w krakowskim Teatrze Starym. Tam też współpracował przy festiwalu Re_wizje romantyczne. W Teatrze Nowym w Łodzi zrealizował „Chorobę młodości” Brucknera, która była prezentowana w ramach I Spotkań Teatrów Miast Partnerskich oraz otrzymała zaproszenie do Nowego Sadu i Szegedu. W tym samym teatrze inscenizował także “Na dnie” Maksyma Gorkiego oraz “Metodę Grönholm” Jordiego Galcerăna, natomiast w Teatze Muzycznym w Łodzi zrealizował spektakl biograficzny o Judy Garland “Na końcu tęczy” na podstawie tekstu Petera Quiltera. 15 września 2013 roku odbyła się premiera “Peer Gynta” Henryka Ibsena w Teatrze Polskim w Szczecinie, natomiast 14 grudnia 2013 roku premiera jego ostatniej realizacji – “W drodze do siebie” Mariji Arbatowej w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Ireneusz Janiszewski był laureatem nagrody VIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej dla twórców spektaklu “Punkiet” Szymona Wróblewskiego w Teatrze im. Kochanowskiego w Radomiu.

Zmarł 27 października 2014 roku w Łodzi. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Olga Ptak
Dziennik Teatralny Kraków
8 listopada 2014

_____________________________________________________________________________________
#IreneuszJaniszewski