Współpraca polsko-włoska

Współpraca polsko-włoska – Jerzy Handzlik, jak nikt inny, w swoich fraszkach, potrafi w kilku dowcipnych i dobitnych słowach zawrzeć całą esencję każdego zjawiska.

Co ma współpraca polsko-włoska wspólnego z bielskim dziećmi?

 

 

 

Współpraca polsko-włoska

 

 

 

 

 

 

WSPÓŁPRACA POLSKO-WŁOSKA

 

W Bielsku dzieci mówią tata

Na każdego Włocha z FIATA.

 

Jerzy Handzlik

 

 

 

 

 

 

Jerzy Handzlik

Jerzy HandzlikUr. 1958 r. w Bielsku-Białej. Polonista z wykształcenia (ukończył Uniwersytet Śląski), nauczyciel języka polskiego oraz esperanto, poeta, autor aforyzmów, piosenek i dramatów, a także radiowiec oraz wydawca. Handzlik wykorzystuje język esperanto m. in. wystawiając autorskie spektakle w tym języku w Polsce i na świecie.

 

Z teatrem związał się w latach 70. W latach 80. przetłumaczył na język esperanto i współreżyserował następujące spektakle: Jorinda i Jorindel dla Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, O Zwyrtale Muzykancie dla Teatru Lalkowego Rabcio w Rabce (reżyseria językowa), Dom na granicy S. Mrożka dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Fasada dla Białostockiego Teatru Lalek w Białymstoku.

 

Ukończył kurs pisania w Collegium Civitas. Na zlecenie miasta Białystok napisał w języku esperanto monodram Ludoviko-Lazaro (reż. Jakub Abrahamowicz), który grany był w dziewiętnastu krajach. Od kilku lat jest jurorem Złotych Masek woj. śląskiego. Na stałe współpracuje z radiem Bielsko i prowadzi oficynę wydawniczą.

 

Strona gdzie można kupić fraszki Jerzego Handzlika:

http://www.ksiegarniaklimczok.pl/ksiazka/Handzlik-Jerzy/Platki-i-kolce,klimcIT13EHW1

 

 

 

 

FCA Poland

FCA Poland S.A. (do 1 kwietnia 2015 Fiat Auto Poland) – polskie przedsiębiorstwo należące do FCA Italy, powstałe w 1992 r. na bazie Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsku-Białej i Tychach.

 

Po powstaniu spółki część zakładów filialnych dawnego FSM przejęły przedsiębiorstwa należące do grupy Fiat Auto, tworząc swoje polskie oddziały, takie jak Teksid Poland, Magneti Marelli Poland.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/FCA_Poland

 

 

 

 

Fabryka Samochodów Małolitrażowych

Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM) – polskie przedsiębiorstwo przemysłu motoryzacyjnego działające w latach 1971–1992 (w latach 1948–1971 jako WSM), obejmujące wytwórnie samochodów w Bielsku-Białej i Tychach. Poza samochodami w różnych filiach produkowano podzespoły samochodowe, rowery (składane i dziecięce).

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fabryka_Samochod%C3%B3w_Ma%C5%82olitra%C5%BCowych


#Fiat