Władza widza

Władza widza – Bardzo osobista i prawdziwa refleksja na temat tego, co przeżywa reżyser, kiedy ogląda wraz z widownią swoje przedstawienie.

Włodzimierz Kaczkowski bardzo trafnie opisał emocje, które targają reżyserem, kiedy ten przygląda się widowni oglądającej jego spektakl.
Pomimo tego, że jest przyjęte w teatrze, że nikt nie siada przed reżyserem w teatrze, ja sam, podczas próby generalnej z widownią, siadam zawsze w ostatnim rzędzie i patrzę na jej reakcje. Wtedy mam ogląd tego, jak przedstawienie oddziałuje na publiczność i mogę jeszcze coś zmienić przed premierą.
A o tym, jak ogromna, tak naprawdę, jest władza widza, mówi najlepiej nasze teatralne przysłowie, że “widzowie głosują nogami”, czyli od ich frekwencji zależy sukces spektaklu.

 

Ale przeczytajcie tekst Włodzimierza, jakie męki przeżywa reżyser oglądając widownię!

 

 

 

Władza widza

 

 

 

 

Władza widza

10 lat studiów, ponad 40 lat pracy w zawodzie reżysera i zawsze to samo, siedzisz na swoim spektaklu z zachwyconymi widzami: uważasz się za geniusza, widzom się nie podoba: chcesz zrezygnować z dalszej działalności w teatrze.

 

Co tam cała widownia, czasami wystarczy jeden widz koło ciebie, jeśli działa na falach przedstawienia, odbiera żarty, czyta aluzje, śmieje się i wzrusza, masz poczucie górowania nad wszystkimi artystami świata, jeśli nudzi się, kręci, korzysta z telefonu, daje do zrozumienia, że go spektakl nie interesuje i chętnie opuściłby widownię przeżywasz męki na zmianę z załamaniem nerwowym. I nie bierzesz pod uwagę, że może ta osoba ma gorszy dzień, kłopoty w domu czy w pracy, wypiła jeden kieliszek za dużo, pojawiła się w teatrze przypadkowo albo po prostu ma muchy w nosie.

 

Widzu, gdybyś wiedział, jaka twoja władza…

 

Włodzimierz Kaczkowski

 

https://www.facebook.com/wlodzimierz.kaczkowski/posts/pfbid02LmNHWVaKgajyMy
1CyTCqAXRKSkT4pWJwpp7v9t1FHA2qQcCGNqWdYrwnMEP9U787l

 

 

 

 

Teatr Tańca Zawirowania

Teatr Tańca Zawirowania – teatr tańca w Warszawie działający od 2005 pod auspicjami Fundacji Scena Współczesna.

 

Jego siedzibą jest Centrum Tańca Zawirowania przy ul. Wspólnej 61 w Warszawie – tu odbywają się próby i poszukiwania artystyczne, a także prowadzone przez zespół zajęcia i warsztaty w Studiu Tańca Zawirowania. Teatr nie dysponuje własną sceną – spektakle prezentuje zwykle w teatrze Stara Prochownia, a także na zaproszenie teatrów z Polski i zagranicy.

 

Z teatrem współpracuje reżyser, Włodzimierz Kaczkowski, który najczęściej odpowiada za dramaturgię spektakli.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr_Ta%C5%84ca_Zawirowania


#Teatr