Wiosenne porządki

“Wiosenne porządki – czyli zima odchodzi ze smutkiem” to następny felieton Anny Rychter  z cyklu „Przez dziurkę w kurtynie”. Tym razem boleśnie i pięknie o odchodzeniu i pożegnaniu.

 

WIOSENNE PORZĄDKI-CZYLI ZIMA ODCHODZI ZE SMUTKIEM

Wiosenne porządkiNabrzmiałością łez wypełniły się dawno wszystkie tamte dni wspomnień i wiosna przyszła nieodwołalnie, szybko, jak lawina, jak tsunami, jak śmierć, nawet tak samo gwałtowna.

Do foliowego worka na zwłoki wrzucam bluzkę kremowo jedwabną, spódnicę żałobnej krepiny, starczej skóry torebkę ściemniałą, pudrową mereżkę chusteczki, filiżankę kwiecistą bez ucha, guziki płaszczem osierocone, sepiowe wizerunki z imionami zapomnianych twarzy, zesztywniałe oblicza milczących zegarów, wymodlone do cna obrazy świętych, pompon siwych włosów srebrzyście skłębiony miękkością niemowlęcej szczotki, firanki pożółkłe okiennym czekaniem, martwe adresy kochające latami świetlnymi, rachunki gorliwie spłacone w terminie, trzy krople na jaskrę wyblakłych oczu zielonych, skręcone ufną agonią płatki lilii od św. Antoniego, tubę kremu ze śladami starości na dłoniach, ostatnią szczyptę soli zasnutą iskrą pieprzu święconego w przedsionku Wielkiej Soboty…

Sztywny ból ręki  topnieje jak śnieg brudny, ostatni, zimowy niechętnie,  gdy obłok myśli serdecznej przypływa eterycznym spokojem-to nic, że worek już pełny na zwłoki, to nic, to żadna jest strata, bo miłość szafą błyszczącą została i dobro niezmierzone mruczy cicho w fotelu (tym w kratę piaskową), rozparte  w ramionach kochania.

I wiosna tu przyjdzie i młodzi, co życie roztoczą na nowo, zagarną dla świata…

Anna Rychter

Pierwszy Dzień Wiosny, 2016

Anna Rychter
https://www.facebook.com/anna.rychter.12?fref=ts

Śmierć

Śmierć (łac. mors, exitus letalis) – stan charakteryzujący się ustaniem oznak życia, spowodowany nieodwracalnym zachwianiem równowagi funkcjonalnej i załamaniem wewnętrznej organizacji ustroju. Do zjawisk, które doprowadzają do stanu śmierci, zalicza się m.in. starzenie się, drapieżnictwo, niedożywienie, choroba, samobójstwo lub odwodnienie. Ciała organizmów żywych zaczynają rozkładać się po krótkim czasie od momentu śmierci.

Śmierć człowieka jest powszechnie uznawana za smutną i nieprzyjemną okoliczność, czego przyczyną jest zazwyczaj zerwanie więzi towarzyskiej i rodzinnej ze zmarłym lub uczucie skierowane do niej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Amier%C4%87


#śmierć