Widz potrzebuje piękna

Widz potrzebuje piękna – Niezwykle mądra wypowiedź Gustawa Holoubka o współczesnym “nowym teatrze” i jego niewątpliwych wadach.

Gustaw Holoubek opowiadał się za ładem, porządkiem i pięknem w teatrze. W teatrze, w którym to widz powinien zawsze być najważniejszy.

 

W dobie przeinaczania wszystkiego, “poprawiania” klasyków, totalnej dekonstrukcji, zatracenie warsztatu (zarówno reżyserskiego, jak i aktorskiego) w dobie, jednej jedynie słusznej estetyki i ideologii, kiedy przestało się już robić spektakle, a robi się eventy i performance, słowa Holoubka wydają mi się szczególnie ważne.

 

Tekst poniżej.

 

 

Widz potrzebuje piękna

 

 

 

 

Widz potrzebuje piękna

Gustaw Holoubek był konserwatystą. Tak sam o sobie mówił i tak był postrzegany.

 

Pozostał wierny samemu sobie, gdy pod koniec życia od czci i wiary odsądzał twórców teatralnych nazywanych pokoleniem „młodszych zdolniejszych”:

 

„Kiedyś nie mogło być na scenie nawet krztyny okrucieństwa. Wszelkie obcinanie głów, wyłupywanie oczu i tym podobne straszliwe rzeczy działy się poza nią. Publiczność dowiadywała się o tym z wypowiedzianych kwestii. A dziś młodzi twórcy nie tylko w okrucieństwie, chamstwie i patologiach społecznych znajdują twórcze natchnienie, ale decydują się nawet na pokazywanie kopulacji czy masturbacji”.

 

I jeszcze:

 

„Przedmiotem dociekania twórców stają się procesy fizjologiczne. Kuper kury w momencie składania jajka – przekrwienie, ból, krwawienie… Niby dlaczego nie pokazywać Hamleta mającego kłopoty z prostatą? Awangarda zamienia duchowość w szok. Lecz widz bardziej potrzebuje ładu i piękna niż drastyczności”.

 

https://teatrateneum.pl/?page_id=406

 

 

 

 

Gustaw Holoubek

Gustaw Teofil Holoubek (ur. 21 kwietnia 1923 w Krakowie, zm. 6 marca 2008 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser i dyrektor teatrów, pedagog, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji (1976–1982), senator I kadencji (1989–1991). Określany mianem jednego z najwybitniejszych aktorów oraz reżyserów teatralnych i filmowych w historii polskiej kinematografii.

 

Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. W 1945 rozpoczął naukę w Studiu Aktorskim przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W trakcie nauki grał epizodyczne role oraz statystował w wystawianych w teatrze przedstawieniach[. W 1947 ukończył studia w krakowskim Państwowym Studiu Dramatycznym (przekształconym później w Państwową Wyższą Szkołę Teatralną).

 

W teatrze zadebiutował 1 marca 1947 rolą Charysa w Odysie u Feaków Stefana Flukowskiego w Starym Teatrze w Krakowie.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Holoubek


#Teatr