Wdzięczność – warto ją praktykować!

Wdzięczność – warto ją praktykować! – Wdzięczność to uczucie, którego można się nauczyć. Warto to zrobić, aby dostrzec pozytywy naszego życia.

Pomimo, że artykuł jest napisany trochę w egzaltowanym stylu, warto przyjąć jego nadrzędną koncepcję do serca: Wdzięczność, nawet z tych błahych powodów, które nas na co dzień otaczają np. takich, jak  dobrze przespana noc i to, że jesteśmy zdrowi, niesie ze sobą wielką mądrość i pozytywnie nastraja do życia.

 

 

 

Wdzięczność - warto ją praktykować!

 

 

 

 

Dlaczego warto praktykować wdzięczność?

Zapytani o swoje potrzeby, bez problemu potrafimy stworzyć długą listę. Gdybyśmy jednak spróbowali wyliczyć, za co jesteśmy wdzięczni?

 

Wyrzucanie z siebie skarg i zażaleń na życie, siebie i otaczający świat, przychodzi nam niesłychanie łatwo. Najczęściej skupiamy się na tym, czego nam brakuje, zamiast zauważać rzeczy, za które moglibyśmy być wdzięczni.

 

Nasze umysły łatwiej akcentują to, czego nam brak, często stanowi to źródło niezadowolenia oraz frustracji. Krążąc wokół tego, często użalamy się nad sobą, z zazdrością spoglądając na innych. Niektóre osoby robią to tak skuteczne, że wkrótce przestają zauważać wszystko to, co wartościowe i piękne w ich życiu, pogrążając się w smutku i rezygnacji.

 

Warto wyjść poza ten, często nabyty, schemat postrzegania świata.

 

Co daje nam wdzięczność?

Wdzięczność to uczucie, którego można się nauczyć. Warto to zrobić, aby dostrzec, że życie ma więcej barw, smaków niż nam się wydawało, że codziennie spotyka nas wiele małych i dużych cudów, z których nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy.

 

Wdzięczność niesie ze sobą wolność, szczęście i radość życia. Uwalnia od kompleksów, poczucia „przegrania”, bezsensu życia, poprawia relacje z innymi ludźmi. Chętniej przebywa się i szuka kontaktu z osobami, których postawa/zachowanie/słowa motywują, podnoszą na duchu, inspirują, a nie zniechęcają, zarażają pesymizmem.

 

Praktykowanie wdzięczności

Jak można nauczyć się wdzięczności? Sama technika jest prosta, lecz wymaga konsekwencji. Warto potraktować ją jako zabawę, która przyniesie konkretne rezultaty i zmiany w spojrzeniu na świat.
Każdego dnia, od samego rana koncentruj się na szukaniu pozytywów. Zwykle z automatu przychodzą nam do głowy same powody do narzekań, postaraj się jednak nastawić na powody do wdzięczności. Na początku nie będzie to łatwe, jednak konsekwentny trening w końcu zmieni Twoje nastawienie.

 

Warto przygotować sobie specjalny notatnik, usiąść wieczorem w ciszy i zadać sobie pytania: Za co jestem dziś wdzięczny, za co dziękuję?

 

Nie chodzi tu o jakieś spektakularne wydarzenia (chociaż jeśli takowe się pojawią, oczywiście je uwzględnij).

 

Punkt po punkcie spisuj zakończenie zdań: Dziękuję za… Jestem wdzięczny za…

 

Praktyka czyni mistrza, więc im dłużej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej będzie Ci to przychodziło.

 

Powody do wdzięczności
– bezchmurne niebo
– smaczny obiad
– brak korków na ulicy
– spacer
– ciekawy film
– dobre słowo
– uśmiech innej osoby
– taniec w deszczu/widok tęczy
– kwiatek od partnera
– czasu na odpoczynek
– pokój, brak wojny
– spokojny sen
– cisza
– szum deszczu
– rodzina
– życzliwość innej osoby
– mam pracę
– uśmiech dziecka
– kolejny dzień życia
– zdrowie

 

Powodów do wdzięczności i radości może być naprawdę dużo, trzeba tylko nauczyć się je zauważać.

 

Wdzięczność daje nam wolność. Uwalnia nas od cierpienia, smutku i straty, gdy zaczynamy dostrzegać, co dobrego płynie z trudnych sytuacji w naszym życiu. Wtedy przychodzi do nas zrozumienie i możemy uwolnić swój żal. Wdzięczność daje nam ulgę i łagodzi ból w naszym sercu. Dzięki niej przestajemy cierpieć, czuć smutek i rozgoryczenie. Wdzięczność wycisza, leczy rany i daje ukojenie. Ułatwia uwalnianie czy też puszczanie tego, co chce odejść, gdyż myślimy wtedy o tym, co dostaliśmy, a nie o tym, co stracimy, gdy to puścimy.

 

Gdy doceniamy wszystko, co nas spotyka, zmieniamy swój świat. Czasem nie łatwo być wdzięcznym, szczególnie za coś trudnego w naszym życiu, ale to właśnie wdzięczność pozwala wtedy złapać dystans, czyli to, co w takich sytuacjach jest nam najbardziej potrzebne. Doceniajmy, więc nawet trudności, bo one tworzą nowe możliwości. Gdyż wdzięczność daje nadzieje i rodzi wytrwałość. Daje cierpliwość i wiarę w to, że cokolwiek teraz przechodzimy, to minie i znowu wzejdzie słońce. Wdzięczność to podstawa wszystkiego i lekarstwo na wszystko. I nie wystarczy tylko mówić sobie, że jesteśmy za coś wdzięczni, ale czuć to całym swym sercem, całą duszą.

 

Każdego dnia szukajmy więc rzeczy, za które możemy podziękować. Wdzięczność wszystko zmienia, każdą sytuację. Od wdzięczności wszystko się zaczyna. Wdzięczność otwiera nasze serce na wszystko to, co pragniemy jeszcze czuć i otrzymać.

 

https://www.dobrewiadomosci.info/dlaczego-warto-praktykowac-


#wdzięczność